Barion Pixel

- Hirdetés -

A Siemens beszáll a karbonsemleges repülő fejlesztésébe

A CES 2025-ön jelentette be együttműködését a Siemens és a JetZero légi közlekedési startup. A kooperálás célja, hogy felgyorsítsák utóbbi vállalat „blended-wing” utasszállító repülőgépének fejlesztését. A JetZero úttörő tervei szerint ezek a különleges, egybeolvadó szárnyú repülők 50 százalékkal hatékonyabb üzemanyag-felhasználást érhetnek el, jelentősen csökkentve a zajszennyezést, úgy, hogy 2035-re teljesen karbonsemlegessé is válhatnak – írja közleményben a Siemens.

A JetZero a Siemens Xcelerator nyílt digitális üzleti platformjára támaszkodik a repülőgépek tervezése, gyártása és üzemeltetése során. A Siemens által biztosított automatizálási hardverek, szoftverek és szolgáltatások integrálódnak majd a JetZero új, „Jövő Gyára” névre keresztelt zöldmezős üzemében, ami az Egyesült Államokban épül. A gyár működését és a repülőgépek gyártási folyamatait digitális ikerpárokkal szimulálják, lehetővé téve a kockázatok minimalizálását, a stratégiák validálását és az operációk felgyorsítását, még az előtt, hogy az első repülő elkészülne.

A Siemens Xcelerator mesterségesintelligencia-stratégiája lehetővé teszi a JetZero számára, hogy az ipari AI közvetlenül a gyártási folyamatokban is megjelenjen, biztonságos hozzáférést biztosítva a nagy nyelvi modellekhez.

A hadiipart is megcélozza a Siemens-JetZero együttműködés

A repülőgépgyártó fejlesztései nemcsak a polgári, hanem a katonai szektort is érintik. Az Egyesült Államok Légiereje már 2023 augusztusában kiválasztotta a JetZero blended-wing body (BWB) prototípusát egy technológiai demonstrációs projekt következő fázisára.

A BWB repülőgépek a hagyományos cső-szárny kialakítás helyett egybeolvadó test-szárny struktúrát alkalmaznak, így legalább 30 százalékkal csökkentik a légellenállást, növelik az emelőerőt, és jelentős üzemanyag-megtakarítást érnek el. Ez a hatékonyság nagyobb hatótávot és teherbírást, illetve jobb logisztikai rugalmasságot biztosít.

A Siemens és a JetZero együttműködése egyértelmű üzenetet küld: a repülés jövője a digitalizációban, az automatizálásban és a fenntarthatóságban rejlik.

Gábor János, NEW technology

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology