A Gebrüder Weiss díjmentesen szállított napelemet az ugandai menekülteknek
A globális logisztikai vállalat díjmentesen fuvarozott Vorarlbergből Ugandába egy napelemrendszert, ami a Palorinya menekülttáborba kerül, és kiváltja a korábban használt dízelgenerátorokat.
A Gebrüder Weiss (GW) azzal a Erich Fischnaller misszionáriussal együttműködve teljesítette a küldetést, aki az afrikai ország északi részén kialakított menekülttáborban fejlesztési és építési munkát végez. A katolikus aktivista célja, hogy az ugandai fiataloknak önálló jövőt biztosító oktatást hozzon létre. Az elmúlt években több képzési műhelyt is alapított, hogy az emberek hasznos szakmákat (pl. asztalos, fémmegmunkáló, pék) sajátítsanak el. Ezeket a helyszíneket eddig drága és környezetszennyező dízelgenerátorok működtették.
A GW vorarlbergi és liechtensteini napelemgyártók, illetve villamosipari vállalatok adományaként összeállított, hálózati csatlakozást nem igénylő, 200 kilowattos, fotovoltaikus rendszert szállít Ugandába. A rendszer összeszerelése és tesztelése önkéntesek segítségével valósult meg, mielőtt útnak indították – nyilatkozta Matthias Burtscher, a segélyakció koordinátora.
„Ez a régió cégeinek példaértékű kezdeményezése, ami jövőképet ad a helyi lakosságnak, miközben környezeti szempontból is előremutató. A napenergia a fosszilis tüzelőanyagok helyett fenntartható segítségnyújtást jelent, ezért örömmel támogatjuk” – osztotta meg közleményben Andreas Bilgeri, a Gebrüder Weiss Air & Sea Wolfurt vezetője.
A rendszer konténerben indult útnak Afrikába, még karácsony előtt. A szállítmány vasúton utazott Wolfurtból Rotterdamba, majd hajóval vitték tovább a kenyai Mombasába, ahonnan teherautó szállította az ugandai célállomásra.
A „Solar Power for Palorinya” projektet a Comboni Misszionáriusok rendje, valamint Vorarlberg, Liechtenstein és Dél-Tirol több cége, szervezete és magánszemélye támogatja. A dél-tiroli származású Erich Fischnaller, aki már ötven éve tevékenykedik Afrikában, 2016 óta dolgozik a táborban, ahol több mint 125 ezer, a szomszédos Szudán polgárháborúja elől menekült ember él. Az új napelemrendszer nemcsak a telep dízelüzemanyag-költségeit csökkenti, hanem a helyi napfényes időjárási viszonyokat is kihasználja, így hosszú távú megoldást nyújt a közösség számára.
Gábor János, NEW technology