A legnagyobb tech cégek az atomenergia mellett: megtripláznák a nukleáris energiakapacitást
Van átmenet a technológiai nagyvállalatok tevékenysége és az atomenergia-termelés között. A két szektor láthatóan még szorosabbra fűzi a kapcsolatát azzal, hogy a Google, az Amazon és a Meta is csatlakozott egy nemzetközi kezdeményezéshez, amelynek célja, hogy 2050-re háromszorosára növelje a globális nukleárisenergia-termelő kapacitást.
A médiában atomkoalíció néven is emlegetett kezdeményezés a CERAWeek 2025 konferencián született meg, és tényleg mérföldkőnek számít, hiszen nemcsak az iparági szereplők, hanem más nagyvállalatok is kiálltak a nukleáris energia mellett. A Nukleáris Világszövetség által koordinált vállaláshoz több nagy cég is csatlakozott, köztük a Meta, a Dow, az Occidental, az Allseas, az OSGE és a japán IHI Corporation – írja az ESG News.
A nukleáris energia jelenleg a világ villamosenergia-termelésének kilenc százalékát adja, de az iparág komoly ellátási problémákkal szembesül. Az uránbányászat nagy része lényegében néhány országra korlátozódik, főként a legnagyobb készletekkel rendelkező Ausztráliára, Kazahsztánra, Kanadára és Oroszországra. Az atomenergia-termeléshez nélkülözhetetlen ásvány ára az egyre szűkösebb kínálat és a növekvő kereslet miatt 16 éves csúcsra emelkedett.
A világ jelenlegi nukleáris kapacitása 371 gigawatt, amelyet 411 reaktor állít elő. Ha a kapacitás 2050-re a háromszorosára nő, az jelentős hatással lehet az energiabiztonságra, az ipari ellenállóképességre és a klímavédelmi intézkedésekre. A következő hónapokban további ágazatok, például a légi közlekedés, a hajózás és az olaj- és gázipar is csatlakozhatnak a kezdeményezéshez – áll a riportban.
Gábor János, NEW technology