Barion Pixel

Apró atomreaktorok épülnek a holdbázis energiaellátására

Új lendületet kapott az olasz űrkutatás: a Selene projekt célja, hogy kis nukleáris reaktorokat fejlesszenek ki holdbázisok energiaellátására. Az Olasz Nemzeti Űrügynökség (ASI) ambiciózus vállalkozásának központi eleme a Holdi Energia Központ (Moon Energy Hub, MEnH) létrehozása, ami stabil és fenntartható energiaforrást biztosítana a jövő emberi és robotikai holdküldetései számára.

A Selene projekt keretében ún. felszíni atomreaktorokat (Surface Nuclear Reactors, SNR) fejlesztenek, amelyek jelentős előrelépést jelentenek a jelenlegi holdi energiaforrásokhoz képest. Az eddig alkalmazott technológiák – például a rádióizotópos rendszerek és napelemek – ugyanis számos problémával küzdenek: alacsony hatékonyság, rövid élettartam, gyenge skálázhatóság és a kozmikus sugárzás okozta sérülékenység.

A MEnH célja, hogy moduláris és rugalmas rendszer jöjjön létre – olyan, ami képes alkalmazkodni a holdi küldetések változó igényeihez. A rendszer tartalmazna energiatároló megoldásokat, illetve irányított energiaátviteli mobil energiafogadó rendszert is. Előbbi a távoli tevékenységek támogatására, utóbbi a kisebb energiaigényű feladatokhoz lehet ideális.

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Mariano Tarantino, a projektben résztvevő ENEA Nukleáris Rendszerek Osztályának vezetője szerint a MEnH nemcsak technológiai innovációt hozhat, hanem meghatározhatja a holdi energiaellátás jövőbeli irányát is. A Selene hároméves futamideje alatt a kutatók egyrészt a reaktorok fejlesztésére, másrészt olyan kulcsfontosságú technológiákra összpontosítanak, mint az érzékelők, az automatizálás és a vezeték nélküli energiaátvitel. A projekt része továbbá a rendszer iparosításának előkészítése, a beszállítói lánc bővítése és a leszerelési tervek kidolgozása.

A Selene projekt jelentős mérföldkő lehet az olasz űrkutatás és energetikai fejlesztések történetében. A Holdi Energia Központ kialakítása nemcsak a holdbázisok stabil energiaellátását biztosítaná, hanem alapvető szerepet játszhat a jövőbeli űrkutatási missziók sikerében is. Az integrált és fenntartható energia-infrastruktúra megteremtése révén Olaszország az űrkutatás és a nukleáris technológia egyik úttörőjévé válhat.

Gábor János, NEW technology

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology