Áttörés a mezőgazdaság robotizálásában: fenntarthatóbb agrárium önvezető traktorral
A mezőgazdaság régóta érdekli a robotika területét, de eddig viszonylag kevés átfedés alakult ki a két szegmens között. Ez most nagyot változhat a Monarch Tractor révén, ami egy új befektetői körben 133 millió dollárral toldotta meg zászlóshajó terméke, egy elektromos és önvezető traktor fejlesztésének finanszírozását.
„A mesterséges intelligencia és az elektrifikáció által vezérelve a mezőgazdaság lett az energiatranzíció és a fenntarthatósági mozgalom következő fontos határvonala” – állapította meg Praveen Penmetsa, a Monarch Tractor társalapító-vezérigazgatója. „A mezőgazdaság a bolygónk legfontosabb és leginkább elhanyagolt szektora, és az iparágban dolgozók jelentős kihívásokkal néznek szembe, beleértve a farmok nyereségességét, a munkaerőhiányt, a munkavédelmet, a kormányzati akadályokat, az adatok elérhetőségét és a fenntarthatósági igényekkel kapcsolatos ellenőrzést.”
Eredményesebb termelést eredményezhet az önvezető traktor
Az Egyesült Államokban a farmok nyereségessége az elmúlt évtizedben folyamatosan csökkent, és a legnagyobb visszaesés pont 2023-ban történt meg. „Figyelembe véve azt az elvet, hogy az élelmiszerbiztonság csak a bolygó fenntarthatóságával és a gazdák nyereségességével valósítható meg, a Monarch az újrahasznosítható energiával működő és jövedelmezőbb mezőgazdasági ökoszisztémák kritikus átmenetét támogatja” – közölte a vállalat.
Mint emlékezetes, a cég 2021 nyarán mutatta be az MK-V intelligens traktort, amit azzal a céllal épített, hogy kezelje a mezőgazdaság nyereségességi kihívásait és fenntarthatósági igényeit, illetve újjáélessze az agrárinnovációt. Azóta több mint 400 darab elektromos és önvezető MK-V traktort telepített, több mint 850 tonna karbonkibocsátást ellensúlyozva, 42 ezer üzemóra leforgása alatt.
A Monarch szerint a járműve WingspanAI alkalmazása lehetővé teszi a gazdák számára, hogy hozzáférjenek a farmi adatokhoz. A rendszerbe integráltak farmmenedzsment-rendszert, járműhelyzet-követést, növényképgyűjtést és automatizált műveleti tervezést. Az egyetlen platformba zsúfolt innovatív funkciókat folyamatosan fejlesztik, „beleértve az új AI képességek bevezetését, ami komoly hajtóereje lesz az iparági nyereségszakadék megszüntetésének” – véli a vállalat.
Finanszírozás az Autodrive fejlesztésére
A Monarch közölte, hogy a legújabb sorozatú finanszírozást az autonóm műveleteket vezérlő Autodrive termékének fejlesztésére fogja felhasználni, ezzel új globális piacokra és növényi szektorokra szeretnének hatást gyakorolni. A vállalat tervezi továbbá működési területe és nyereségességi útvonala bővítését belföldön és nemzetközileg egyaránt.
Gábor János, NEW technology