Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Egy új tűzálló gél teljesen megfékezheti a tűzvészeket

A felmelegedő bolygó magas hőmérséklete és szárazsága miatt egyre súlyosabbá váló tűzvészek ellen fejlesztett ki a Stanford Egyetem kutatócsapata egy forradalmi gélt, amely jelentősen javíthatja az otthonok és a kritikus infrastruktúrák védelmét. Az új anyagról írt tanulmány szerint már éppen indokolt leváltani a jelenlegi megoldásokat, hiszen a napjainkban hasonló célból használt vízbázisú gélek gyorsan hatástalanná válnak – éppen akkor, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.

„A jelenlegi vízzel dúsított gélek egy normál tűzvész körülményei között 45 perc alatt kiszáradnak. Mi egy olyan gélt fejlesztettünk, aminek szélesebb alkalmazási lehetőségei vannak: előre lehet permetezni vele, és megmarad a védelem addig, amikor a tűz megérkezik” – magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Eric Appel anyagtudományos adjunktus.

A Stanford csapata által kifejlesztett új gél sokoldalúbb és tartósabb, mint az elődei. A hagyományos gélekkel szemben, amelyek kizárólag vízre támaszkodnak, az új formula többrétegű védelmet kínál. A gél cellulózalapú polimerekből és szilícium-dioxid részecskékből áll – ezek hő hatására szilícium-dioxidalapú, kiváló szigetelő tulajdonságokkal rendelkező aerogéllé alakulnak.

- Hirdetés -

A gél hidrogélből aerogéllé történő átalakulása teszi ezt az anyagot különösen hatékonnyá. Amikor a víz és a cellulóz elpárolog, a maradék szilíciumdioxid-részecskék habszerű struktúrát alkotnak, hogy hőszigetelő funkciót lássanak el. A kutatók különféle formulákat teszteltek, és a legjobban teljesítő gél több mint hét percig biztosított védelmet, mielőtt az alatta lévő réteg megégett volna. Ezzel szemben egy kereskedelemben kapható vízbázisú gél kevesebb mint 90 másodpercig nyújt védelmet ugyanilyen körülmények között.

 „Évek óta dolgozunk ezzel a platformmal, és ez az új fejlemény részben véletlen volt. Kíváncsiak voltunk, hogyan viselkednek ezek a gélek önmagukban, ezért csak rányomtuk egy darab fára, és tűznek tettük ki. Amit láttunk, nagyon érdekes jelenség volt: a gélek aerogél habbá puffadtak” – árulta el Appel.

A gél már a mostani állapotában stabilan tárolható, könnyen permetezhető szabványos eszközökkel, és jól megtapad különböző felületeken. Ha mindez nem lenne elég: környezetbarát és nem mérgező, így a veszély elmúltával egyszerűen lemosható a tűzvédelmi céllal befújt felületekről. A kutatók remélik, hogy a közeljövőben pilotprojektek során tesztelhetik a gélt, ami segíthet hatékonyan megvédeni a kritikus infrastruktúrákat vagy akár lakóingatlanokat.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology