3D nyomtatott vérerek forradalmasíthatják a szív- és érrendszeri műtéteket
Az Edinburgh-i Egyetem mérnökei 3D nyomtatott vérereket fejlesztettek ki, hogy a lehető legtökéletesebben leutánozzák az emberi vénákat. A kutatásuk áttörést jelenthet a kardiovaszkuláris gyógyászatban.
Az edinburgh-i csapat a Heriot-Watt Egyetemmel együttműködve, kétlépcsős folyamatban állította elő a biomimetikus vérereket – áll a tanulmányban. Először egy forgó orsót használtak, amelyet egy 3D nyomtatóba integráltak, hogy vízbázisú gélből készült cső alakú szövetdarabokat nyomtassanak. A második lépésben az elkészült szöveteket elektrospinning eljárással erősítették meg, vagyis magas feszültség segítségével nagyon vékony nanorostokat húztak ki, hogy a mesterséges vérereket biológiailag lebomló poliészter molekulákkal vonják be.
A tesztek során arra jutottak, hogy a megoldásukkal létrehozott rugalmas, zselészerű csövek ugyanolyan erősek, mint a természetes vérerek. A kutatók szerint a technológia segíthet csökkenteni a hegesedést, a fájdalmat és a fertőzések kockázatot, amelyek az emberi vénák eltávolításával járnak bypass műtétek során.
„Kutatásunk eredményei egy hosszú ideje fennálló kihívást kezelnek a vaszkuláris szövetmérnöki területen: olyan vezetőcsövet kell előállítani, ami hasonló biomechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, mint az emberi vénák” – mondta az Edinburgh-i Egyetem Mérnöki Karának vezető kutatója, Dr. Radacsi Norbert. „Folyamatos támogatással és együttműködéssel valóra válhat a látomás a kardiovaszkuláris betegségekben szenvedő betegek kezelési lehetőségeinek javításáról.”
A kutatócsoport szerint a vérereket 1-40 milliméter átmérőig lehet előállítani különböző alkalmazásokhoz, és a rugalmasságuk révén könnyen integrálhatóak az emberi testbe. A kutatók most az Edinburgh-i Egyetem Roslin Intézetével együttműködve vizsgálják a 3D nyomtatott vérerek használatát – egyelőre állatokban, majd, reményeik szerint, megkezdődhetnek az emberi kísérletek is.
Gábor János, NEW technology