A munkaerőpiaci adatokban semmi jele annak, hogy a gazdaság más területein már érzékelhetők a növekedés lassulásának első rezdülései, inkább a kicsit távolabbi jövő kérdése, vajon a nyugat-európai gazdaságok lefékeződése mennyiben hat Magyarországon – így kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a KSH kedden kiadott legfrissebb foglalkoztatási és munkanélküliségi adatait.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában arra hívta fel a figyelmet, hogy a munkaerőpiaci adatokban még nem láthatók a lassulás első jelei, amelyek azonban már a gazdaság más területein érzékelhetőek, és a felmérések is azt jelzik, hogy a vállalatok későbbi munkaerőigénye mérséklődik.
Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője kommentárjában arra hívta fel a figyelmet hogy a 20-64 éves korosztály 75,4 százaléka dolgozott a harmadik negyedévben, ami érdemben meghaladja az Európai Unió 73,2 százalékos átlagát, de további erőfeszítésekre van szükség az egyik fő versenytárs, cseh gazdaság 79,9 százalékos rátájának eléréséhez.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője hangsúlyozta: az aktivitási ráta azt jelzi, hogy továbbra is a teljes foglalkoztatottság állapotában van a magyar gazdaság. Az elkövetkező hónapok kérdése leginkább az, hogy az európai növekedés lassulásának esetleges begyűrűző hatásai érdemben csökkentik-e a magyar munkapiac feszességét. Az Erste Bank elemzői a növekedési aggodalmak erősödése nyomán látnak kockázatokat arra, hogy a következő negyedévekben a munkanélküliségi ráta is némileg emelkedik.
MTI