A villamosiparban az SF6 gáztölteteket nagy zárlati teljesítményű hálózatok megszakítóiban alkalmazzák. Ám ez az egyik legkárosabb üvegházhatású gáz. 1 kg SF6 gáz 23 tonna széndioxidnak felel meg. Szigetelőképessége miatt meglehetősen elterjedt a villamosiparban, a semlegesítése jelenleg számos helyen jelent problémát. A Schneider Electric olyan termékcsaládot fejlesztett, amely ezen technológia kizárásával működik.
„A világ elindult az SF6 mentesség irányába, Európában, Kínában és az Egyesült Államokban is erre vonatkozó direktívákat alkotnak” – magyarázza Gyuró Bertalan, a Schneider Electric vállalat által létrehozott Innovation Hub vezetője. „Vállalatunk elkötelezett abban, hogy új alternatívát nyújtsunk a világot érintő SF6 problémára, s teljes egészében elhagyjuk ezt az anyagot minden Schneider Electric termékből három éven belül.”
Jövőálló, fenntartható kapcsolási technológia
Az SF6 mentes új SM AirSet kapcsolóberendezésben tisztított levegős és sönt vákum ívoltókamrás technológia kombinálásával nyújt egyedülálló, fenntartható és biztonságos megoldást az ipari és áramhálózati területek energiaelosztási alkalmazásaira. A berendezések ugyanabban a méretben képesek biztosítani a megszakítóképességet, mint az SF6 gázközeggel rendelkező társaik. Annak köszönhetően, hogy az eszköz nem tartalmaz üvegházhatású gázt, az üzemeltetés során sem ütközhetnek akadályokba a felhasználók, az életciklusa végén pedig nincs bonyolult kezelési procedúra és semlegesítési költség.
„A közelmúltban a középfeszültségű szekunder energiaelosztó kínálatunkat bővítettük, a középfeszültségű primer energiaelosztó kínálatunk esetében már rendelkeztünk korábban is vákuumos technológiával. A tavalyi év egyik kihívása volt, hogy ezt a berendezésünket bevezettük, és Magyarországon, a zalaegerszegi gyárunkban indítottuk el a gyártását. A közép-európai régiót az itt készült termékekkel szolgáljuk ki. Fontos szempont volt, hogy a technológia közel azonos költségszinten legyen elérhető a felhasználók számára, ám a megtérülése hosszú távon kedvezőbben alakuljon, mint a korábbi ilyen berendezéseké” – taglalja Gyuró Bertalan.
Könnyű átállás a zöld technológiákra
A berendezés üzemeltetése hasonlóképpen történik, mint a korábbi modelleké, így a felhasználónak nem szükséges külön erre kiképeznie a személyzetet. Az SM AirSeT kialakítása és csatlakozási pontjai azonosak a korábbi SM6 kapcsolóberendezésével. Az eszközt új generációs CompoDive hajtásmechanizmussal szerelték fel, melynek köszönhetően a mechanikai élettartam megnövekedett, a karbantartási költségek pedig csökkentek – ez több mint 10000 kapcsolási ciklust jelent, ami ötször ellenállóbb a korábbi modelleknél.
„A kapcsolóberendezésben nem található gáz, ennek köszönhetően az üzemeltetési és karbantartási költségek jelentősen csökkennek. Az üzemeltethetőségi hatékonyságot mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy átlagosan öt perc szükséges a motor cseréjére, ami korábban 90 percet vett igénybe. Ma már elvárás a termék kapcsolási ciklusának növekedése, valamint a környezeti hatásoknak való ellenállás és a hosszú élettartam. Ideális esetben az SM AirSeT több mint 40 évig működhet” – mutat rá a berendezés előnyeire Gyuró Bertalan.
Szenzorokkal megnövelt élettartam
Ezen berendezések meghibásodása legtöbbször a nem megfelelő környezeti kitettség miatt alakul ki. A Schneider Electric fejlesztése segítségével a különböző hatások, azaz a hőmérséklet és a páratartalom monitorozhatók. A gyártó vezeték nélküli rendszert alakított ki a tényezők mérésére, ami a kábelcsatlakozások gyenge kötésének kiküszöbölését is hivatott ellenőrizni.
„Környezeti szenzorokkal egészítjük ki a középfeszültségű kapcsolóberendezéseinket, ezáltal átfogó képet kapunk az eszköz állapotáról. A kapott információk különböző analitikai szoftvereken mennek keresztül, amelyek vizsgálják a berendezés aktuális állapotát, s meghatározzák az esedékes karbantartást, lehetőséget nyújtva az állapotfüggő karbantartásra.” – összegzi Gyuró Bertalan.
Némethi Botond, NEW technology magazin