A brit United Utilities egy robotikus 3D nyomtatót tesztelt nedves és jeges körülmények között, hogy kiderítse, lehet-e aknaelemeket előállítani ezzel a technológiával az építkezésre hagyományosan nem kifejezetten alkalmas téli időszakban, szabadtéren.
A betonhoz 20 Celsius-fokos állandó vízhőmérsékletet kellett biztosítani a szabadban. A csapat ezt szigetelt IBC tartályokkal oldotta meg a helyszínen. A robot mindössze 45 perc leforgása alatt készített el egy aknagyűrűt, míg az elosztókamra elkészítése két és fél órát vett igénybe.
A próba a United Utilities mérnöki csapatának és a betonnyomtatási szakértő ChangeMaker3D-nek a közös munkája: a két vállalat szakemberei kifejezetten a vízgazdálkodás területén vizsgálják a 3D betonnyomtatás helyszíni, biztonságos alkalmazásának lehetőségeit – osztotta meg riportjában a The Engineer.
A kísérletek során kiderült, hogy a 3D nyomtatott aknagyűrűk gyártása akár 70 százalékkal kevesebb időt igényel, és 24 százalékkal csökkentheti a költségeket.
„Az, hogy már hat Celsius-fokos hőmérsékleten is tudunk nyomtatni, valóban megnyitja az utat az iparágban a téli kivitelezések előtt. Már nagyon várjuk, hogy a következő hónapokban üzembe helyezhessük az új, 3D nyomtatással készült elosztókamránkat” – nyilatkozta Richard Clarke, az innovációs program vezetője.
A technológia, amelyet „printfrastruktúrának” neveznek, a robotikus 3D nyomtatást ötvözi a betonozás folyamatával, és gyorsabbá teszi az új létesítmények gyártását.
A United Utilities és a ChangeMaker3D 2022 szeptemberében már igazolta, hogy a módszer működik, amikor megépítettek egy 3D nyomtatott beton szennyvízkezelő kamrát. Azt is felmérték egy szennyvíztelepen végzett teszt során, hogy milyen változtatásokra lehet szükség a nyomtatási folyamatban. Főleg arra voltak kíváncsiak, hogy a fagyás-olvadás és a repedezés milyen hatást gyakorol az építendő elemekre, miközben a külső hőmérséklet hideg, az anyag pedig – nyomtatás közben – 50 Celsius-fokos.
A két cég közölte, hogy eddig nem tapasztaltak jelentős problémákat: a 3D nyomtatott rétegek minősége és egyenletessége mit sem változott a fentebb írt körülmények között, ezért a módszert minden további nélkül alkalmazzák tovább „printfrastruktúrák” helyszíni előállítására.
Gábor János, NEW technology