A karbantartásnak döntő szerepe van abban, hogy egy vállalkozás sikeresen működhessen, különösen a gyártói szférában, ahol az üzemi berendezések non-stop üzemelése gyakran alapelvárás. Minden jól működő vállalkozás tisztában van vele, hogy a gyártósorok és gyártási rendszerek folyamatosan optimális üzemeléséhez nem elegendő pusztán egy jól képzett karbantartó csapat. Szükség van a gondos tervezésre, egy szigorú ütemtervre, az állandó éberségre, az elhasználódott alkatrészek kicserélésére való hajlandóságra, továbbá reagálási készségre, amennyiben nem várt események lépnek fel. Legalábbis régen így volt.
A dolog jelen állása
Ez a megelőző karbantartás jelenlegi helyzete, azoknak a hagyományos gyáraknak az öröksége, amelyek a hibaelhárítást és a tűzoltási módszereket a jó öreg „vakon tapogatózással” ötvözik. A tervezett karbantartásnál és a berendezések és gyártósorok beütemezett leállásánál még mindig azoknak az alkatrészeknek az átlagos élettartamát veszik alapul, amelyek a gyártás folyamatosságáért felelnek. Egyesek úgy döntenek, hogy az alkatrészeket jóval azelőtt kicserélik, hogy hasznos élettartamuk véget érne – „csupán a biztonság kedvéért”. Ez a szemléletmód jócskán megsokszorozhatja a kiadásokat, illetve komoly pénzügyi – és természetesen munkahelyi – feszültségek forrása lehet. Végső soron egy karbantartó csapatra a hét minden napján, napi 24 órában óriási nyomás nehezedik a tekintetben, hogy előre jelezze a következő meghibásodási pontot, egyúttal pedig ők az elsők, akiket hibáztatni lehet, ha balul sülnek el a dolgok. De akkor milyen egyéb lehetőség kínálkozik?
Közelebb az ipar 4.0 szemlélethez
Nem létezik tökéletes karbantartási stratégia, hiszen gondoljunk bármely nagy méretű vagy összetett létesítményre, mindig is lesznek irányításunkon kívül álló események. De ha a döntéshozatali folyamatba több ismeretet és információt vonunk be, akkor jobb és pontosabban időzített lépéseket tehetünk: így lehet igazán megalapozott az előrejelző karbantartás. Jó, de mégis hogyan? A gyakran egész egyszerű érzékelők új generációjának köszönhetően az adatokat most már meglévő gyári rendszerekből lehet begyűjteni, így rálátást kapunk a berendezések és komponensek valós állapotára. Ezek az adatok biztosítják az ahhoz szükséges ismereteket, hogy egy gyár még inkább az ipar 4.0 szemlélet szerint működjön.
Ezzel viszonylag egyszerű, mégis teljesen hatékony módon lehet tökéletesebbé tenni a gyári karbantartást. Rezgésérzékelők, számlálók, teljesítményfigyelő egységek, hőmérséklet-szabályozók, képfeldolgozó rendszerek, mérőrendszerek, kapcsolók és biztonsági érzékelők építhetők be idővel fokozatosan a meglévő rendszerekbe, viszonylag alacsony költségen. Az eredmény: egy vezeték nélküli vagy vezetékes érzékelők alkotta, valós idejű adatokat kínáló, folyamatosan bővülő rendszer, amely zökkenőmentesen működik az üzemcsarnokban, maximális teljesítményt nyújtva.
A meglévő adatok maximális hasznosítása
Az összekapcsolt gépek (vagy olyan gépek hálózata, amelyek az adataikat egy központi egységbe töltik fel) nagyban megkönnyítik egy üzemcsarnok napi működését. A kezelők számára a biztonságosabb és egyszerűbb használatot a gépek állapotáról kapott pontosabb ismeretek könnyítik meg. Mindez komolyabban veendővé, precízebbé és tervezettebbé teszi a karbantartást. Az egyszerű elemzőeszközök ki tudják vizsgálni a rendszer részét képező komponensek állapotát, jelezve azokat a változásokat, amelyek karbantartás vagy csere esedékességére utalhatnak.
Természetesen az, hogy minden gépet érzékelővel látunk el, rengeteg feldolgozandó adatot eredményez, de ezt nagyban le lehet egyszerűsíteni a mesterséges intelligencián (MI) alapuló technológiával. Ha a „normál” üzemhez szükséges ismeretekkel ellátott MI-t egy olyan egységben hasznosítjuk, mint amilyen az OMRON MI-vezérlője, akkor az képes lesz megtanulni, mi számít anomáliának, és mikor van szó csupán műszakváltásról vagy rakodási műveletről. Idővel a rendszer képes lesz egyre pontosabb áttekintést adni a teljes gyártásról.
Jövőbeli előnyök a jelenben
A vázolt helyzet gyáranként eltérő. Némelyeknél az ipar 4.0-hoz vezető út igen hosszúnak tűnhet, és ők visszariadhatnak az érzékelők telepítésének első lépéseitől. Az OMRON támogatói csapata mindig kéznél van, hogy segítséget nyújtson, attól függetlenül, hogy Ön már alkalmazza az előrejelző karbantartást, vagy még csak most vág bele. Vannak persze olyan üzemek is, amelyek már egy kicsit előrébb járnak ezen az úton, és az automatizációt a gyártási folyamatuk több állomásába is beépítették. Azok, akik például egy OMRON-robot támogatását élvezik, már tisztában vannak vele, milyen megnyugtató tud lenni egy rendszer, amely pontosan tudja, milyen jellegű karbantartásra van szükség, és azt is, hogy mikor. Beépített intelligens berendezések birtokában nem kell többé „vakon tapogatózni” a karbantartás összetett világában.