Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Magyar találmány segíthet a gyors és biztonságos otthoni kullancseltávolításban

Új módszer a kullancs eltávolításban

Nem a kullancsok veszélyesek, hanem az általuk hordozott kórokozók

Az emberi tevékenységek következtében a vadon élő állatok természetes élőhelyei napjainkra jelentősen megfogyatkoztak, így azok közvetlenül a lakott területek mellett, sok esetben lakott területeken, kertekben, parkokban kénytelenek megjelenni. Ez különösen igaz a kullancsok természetes gazda állataira, mint például a sünökre, mókusokra, vaddisznókra és számos madár fajtára. Ezeknek az állatoknak a közelsége miatt a kullancsok és az általuk terjesztett, emberre is veszélyes betegségek – mint például a Lyme-kór, agyhártya- és agyvelőgyulladás, Tibola vagy a krími-kongói vérzéses láz – egyre nagyobb valószínűséggel jelennek meg közvetlen környezetünkben. Főként nedves, árnyékos helyeket kedvelik, különösen tavasszal és nyáron aktívak, amikor a hőmérséklet megfelelő a fejlődésükhöz. 

Mivel a kullancsok mindhárom fejlődési szakaszukban (kb. 1mm-es lárva, kb. 2mm-es nimfa, kb.3-4mm-es imágó) vérszívó parazitaként élnek, ezért mindhárom fejlődési szakaszban fertőzés veszélyt jelentenek az emberre. A vegyszeres irtásukat tiltó európai uniós irányelvek és a nemzeti jogszabályok miatt a védekezés leghatékonyabb módja az időben történő észlelést követő gyors eltávolítás. 

- Hirdetés -

Kullancsok eltávolítása

Az emberre, vagy állatra jutott kullancs érzéstelenítőt juttat a bőrbe, majd szájszervével felhasítja a bőr felszínét, és megkezdi a vérszívást. A kullancsok vérszívása két fő szakaszra különíthető el. Az első 48 órában a  vérfelvétel üteme lassú, a harmadik nap után a szívás üteme fokozódik. Mivel a kullancs a felvett vér víztartalmát nyálmirigyével kiválasztja, és a sebbe visszajuttatja, ezért a fertőzés elkerülése végett fontos, hogy időben fedezzük fel és távolítsuk el a kullancsot. Az egy napon belül megtalált és eltávolított kullancs még szinte bizonyosan nem tudott fertőzést okozni. Az ebben az időszakban szakszerűen – azaz a testének összenyomása nélkül – eltávolított kullancs általi fertőzés veszélye csekély. Éppen ezért fontos, hogy gyakori ellenőrzéssel még a vérszívás előtt, vagy a vérszívási szakasz kezdetén megtalálhatjuk és eltávolítsuk a testünkről. Sajnos ebben az időszakban a testének mérete még kicsiny, emiatt nehezebben megtalálható és az eltávolítása is nehézkesebb. A három napos vérszívás után a kullancs mérete már többszörösére nő, így megtalálása és eltávolítása ennek megfelelően ugyan könnyebb, sajnos viszont ekkorra már a fertőzés valószínűsége szakszerű eltávolítás mellett is jelentős. 

A piacon jelenleg elérhető megoldások közül az úgynevezett kullancs csipeszek, kanalak és villák bizonyulnak a leghatékonyabbnak melyekből számos fajtát megvásárolhatunk gyógyszertárakban és egyéb internetes áruházakban is. Szinte kivétel nélkül minden eszköz esetében kijelenthető, hogy helytelen használata esetén a fertőződés esélye jelentős, hiszen az összenyomott kullancsból fertőzés juthat az emberi szervezetbe.  A csipeszek használata során ugyanis a kullancs megfogása érdekében nagyon pontosan kell a csipeszt a kullancs feji részéhez pozícionálni, ott megfelelő erővel megszorítani, majd húzó erőt kifejteni. A pontatlan rögzítés, vagy a nem megfelelő összeszorító erő hatására a kullancs test összenyomódhat vagy elszakadhat. Az összenyomódás következményeként szívókáján kórokozókkal szennyezett nedvek juthatnak vissza az emberi szervezetbe, testének szétszakítása esetén pedig fertőzött testrészek maradhatnak az emberi bőrben, melynek eltávolítása még nagyobb szakértelmet és bonyolultabb eszközt igényel.

Új kullancs eltávolítási módszer

A Labsolver Innovációs és Technológiai Kft. egy olyan kullancs eltávolító eljárást és az ahhoz kapcsolódó eszköz fejlesztését tűzte ki célul, amellyel a kullancs az észlelést követően szinte azonnal biztonságosan eltávolítható, ugyanakkor az eljárás alkalmazása nem igényel különösebb tapasztalatot, szakértelmet. A megvalósított eljárás lényege, hogy a kullancsot első lépésként egy ultraviola fény hatására megszilárdulni képes gyorsan kötő képlékeny anyaggal vesszük körbe még a bőr felületen, majd a képlékeny anyagot UV fénnyel megszilárdítjuk a kullancs körül. A megszilárdított burkot és vele együtt a kullancsot is eltávolítjuk a bőr felszínéről, amely részben alakzáró, részben adhezív módon kötődik a megszilárdított anyaghoz. Az eltávolítás anélkül történik meg, hogy a kullancs testére olyan fizikai erőt fejtenénk ki, ami azt összenyomná, elszakítaná vagy más módon roncsolná, ezáltal a testnedveivel való fertőzéshez vezetne. 

Az említett eljárást főbb lépéseit az alábbi ábra szemlélteti. 

Forrás: Labsolver Kft.

A szilárd burokkal való körbevétel másik előnye, hogy a csipesszel ellentétben nem csupán a szájszerv és feji részt rögzítjük, hanem a burok méretétől függően akár a kullancs egész testét. Ezáltal a szervek leszakadási esélye is minimálisra csökken. További előnyként említhető, hogy az eltávolított kullancs a burokkal együtt könnyen tárolható egy esetleges későbbi orvosi vizsgálat céljából. Az alábbi animációs kisfilm segítségével könnyebben megérthető az eszköz működési elve, valamint megismerhető a annak használata.

A hagyományos eltávolító eszközökhöz képest a gyantapatronos megoldás talán legfontosabb előnye, hogy nincs szükség olyan precíz pozícionálásra. Egy apró testű (kb.1mm) kullancs feji részének rögzítése csipesszel már mikrószkóp alatt is nehezen oldható meg. Ezzel szemben a gyantapatronnal elegendő, ha a kullancs teste bekerül a patron hengeres üregébe. Ez az előny különösen hasznos, ha a kullancsot egy nehezebben látható vagy nehezebben elérhető testrészünkből próbáljuk eltávolítani. Továbbá ha a látásunk vagy finommotorikai képességeink már gyengültek. 

Kis méretű, bőrbe ágyazódott kullancs (lárva)
Az eltávolított kullancs a gyantába “fagyasztva”

A kullancs eltávolítását követően a gyantapatron képes eltárolni a kullancs testét, így egy esetleges orvosi vizsgálat kapcsán biztonságosan eljuttatható egy vizsgáló laboratóriumba.

Hogyan lehet hozzájutni egy ilyen eszközhöz?

A Nemzeti Kutatás és Innovációs Hivatal támogatásával kifejlesztett eljárás és eszköz jelenleg nemzetközi szabadalmaztatási eljárása folyamatában van. A termék megfelelő kereskedelmi forgalomba hozatala a megfelelő MedTech (orvostechnológiai) és Health-care (egészségügyi) partnerek bevonásával már 2025-ben megvalósulhat.   

Labsolver Innovációs és Technológiai Kft.

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology