Mesterséges intelligencia jelzi előre a sarkvidék jégveszteségét
A British Antarctic Survey és az Alan Turing Intézet kutatói tették le az asztalra azt a mesterséges intelligencia vezérelte szoftvert, ami hónapokkal előre képes felvázolni a sarkvidéki jégolvadás mértékét. Az ún. IceNet minden eddiginél pontosabbnak tűnő számításaitól azt remélik, hogy olyan új rendszereket fog támogatni, amelyek az érintett vadvilágot és a partvidékek közösségeit védelmezik – lévén, hogy ők vannak a leginkább kitéve a közvetlen hatásoknak.
Az Északi- és Déli-sark jégmezőinek olvadásáról a légkör és az óceánok komplex viszonya miatt eddig szinte lehetetlen volt legalább megközelítőleg pontos előrejelzéseket készíteni. A törékeny egyensúly borulásának következményei annál ismertebbek: a nyári jégterület mérete negyven év alatt a felére csökkent, nyilván az átlaghőmérséklet emelkedése miatt. A közeljövőben esedékes adatok ismerete kincset érhet a kutatók számára – ezért készült az IceNet, amelynek algoritmusai közel 95 százalékos pontossággal, két hónappal előre jósolják meg a sarkvidéki tengerek jégállományának állapotát.
Az eredmény szignifikáns javulás minden eddig ismert előrejelző rendszerhez képest, amelyek a fizika törvényei szerint próbálták modellezni a változásokat – magyarázta Tom Andersson, a kutatásról szóló tanulmány fő szerzője. Hozzátette: sokkal többre mentek az elmúlt négy évtized műholdas adatainak beemelésével, ami több ezerszer gyorsabb megoldást jelent a tradicionális modellezésnél, és nem kell hozzá szuperszámítógép, csak egy laptop. Persze nem állnak meg itt, hangsúlyozta a tudós, aki a csapatával most azon dolgozik, hogy napi előrejelzésre is alkalmassá tegye az IceNet mesterséges intelligenciáját. A cél az, hogy az időjárás-jelentésekhez hasonló, valós idejű adatokat mutassanak a jégolvadásról. Ez már olyan riasztórendszer felépítését is lehetővé tenné, ami figyelmeztetne a gyorsan bekövetkező jégveszteségre.
Gábor János, NEW technology
Forrás: The Engineer
Videó: British Antarctic Survey