Barion Pixel
- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Mesterséges intelligencia segíti az uszoda szellőztetését

Az uszodák a leginkább energiaigényes középületek közé tartoznak. Míg egy átlagos négyfős háztartás évente körülbelül 15 000 kilowattóra gázt használ, addig egy uszoda 80-szor annyit. Az emelkedő energiaárak hatására egyértelmű volt, hogy gyors és hatékony megoldásra van szükség a költségek csökkentésére. Esettanulmány a németországi Saterland községből.  

Egy szászországi uszodánál egy viszonylag egyszerű és olcsó megoldásnak köszönhetően, mely során a szellőztető rendszereket mesterséges intelligencia-alapú prediktív vezérléssel szerelték fel, gyors megtakarítási lehetőségeket értek el. Az energia 20%-át spórolták így meg – ez az eredmény a Siemens Digital Industries ipari eszközök és alkalmazások felhasználásával valósulhatott meg. Az energiahatékonysági projektben részt vett még a saterlandi székhelyű HANSA Klimasysteme és az Emdeni Főiskola. A kihívás abban rejlett, hogy biztosítani kellett a helyiségekben lévő levegő hőmérsékletének kellemes szintjét, miközben a páratartalmat alacsonyan kellett tartani. Ez nem könnyű feladat, mivel 30 °C körüli vízhőmérséklet mellett óránként körülbelül 0,4 liter víz párolog el négyzetméterenként az uszoda vizéből.

A saterlandi uszoda új szellőzőrendszerének kialakításakor a HANSA Klimasysteme érzékelőket szerelt fel, melyek adatait egy éven keresztül gyűjtötték a hőmérsékletről, a páratartalomról, az energiafelhasználásáról és a látogatók számáról. Ezzel párhuzamosan mesterséges intelligencia alapú modelleket futtattak, mellyel meg lehetett határozni a vezérlési paramétereket, és optimalizálni is tudták azokat.

- Hirdetés -

Ennek köszönhetően a rendszer önállóan felismeri, hogy mit kell tenni a kívánt kényelmi feltételek eléréséhez a lehető legmagasabb energiahatékonyság mellett. A megoldás alapjául a Siemens ipari PC-je, az Industrial Edge SIMATIC IPC227E eszköz szolgált, mely a nagy mennyiségű adatot közvetlenül a helyszínen fel tudja dolgozni. A projekt során az Edge LiveTwin alkalmazást is használták, mellyel a szimulációs modellek integrálhatók a prediktív vezérléshez is. Az energiahatékonysági megoldás sikere után három másik szászországi és egy berlini uszoda tervezi bevezetni ugyanezt a rendszert.

A Siemens-alapú megoldás a jövőben iparágtól függetlenül bevethető, így többek közt mozikban, növényházakban, laboratóriumokban is alkalmazható, akár bonyolultabb és szerteágazóbb igényeknek megfelelően is.

Siemens

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology