Barion Pixel

Életeket menthet a generatív AI: műholdképekkel figyelmeztet az árvízveszélyre

Az MIT kutatói forradalmi eszközt fejlesztettek ki, ami kombinálja a klímamodelleket a generatív mesterséges intelligenciával, hogy pontos műholdképes előrejelzéseket készítsen az árvizekkel sújtott területekről. Az „Earth Intelligence Engine” névre keresztelt, online máris ingyenesen elérhető megoldás nemcsak tudományos áttörés, hanem gyakorlati segítség is lehet a katasztrófavédelmi szervek és a lakosság tájékoztatásában.

Az MIT csapata az AI képgeneráló képességeit ötvözte fizikailag megalapozott modellekkel, hogy a lehető legpontosabb előrejelzéseket nyújtsa az érintett területek számára. Az eszköz célja, hogy vizuális segítséget adjon a viharok észlelésére és azok hatásainak szemléltetésére.

„Az ötlet az, hogy egy napon akár a hurrikán előtt is használhatnánk az eszközt, ami vizuális réteget adhat az emberek tájékoztatásához” – idézi a The Engineer Björn Lütjenst, az MIT Föld-, Légkör- és Bolygótudományi Tanszékének kutatóját, egyben az áttörésről szóló tanulmány fő szerzőjét. A fejlesztők szerint az ábrák segíthetnek növelni a lakosság készenlétét és evakuálási hajlandóságát – amikor arra tényleg szükség van.

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Így született az Earth Intelligence Engine

A kutatás kezdeti szakaszában ún. generatív adverzális hálózatokat (GAN) használtak, amelyek két versengő neurális hálózat segítségével képesek valósághű képeket előállítani. Bár ezek a modellek máris vizuálisan meggyőző eredményeket hoztak, gyakran „hallucinációs” árvizeket is generáltak, olyan helyekre, ahol valójában nem volt lehetséges árvíz. „Az ilyen hibák félrevezethetik a felhasználókat, ezért kitaláltuk, hogyan kombinálhatnánk a generatív AI-t olyan megbízható adatforrásokkal, amelyek valódi fizikai paramétereken alapulnak” – mondta Lütjens.

A megoldás a fizikai alapú szegmentációs térképek integrálása lett, amelyek figyelembe veszik a valós adatokon alapuló paramétereket, például egy közeledő hurrikán pályáját, a viharhullámokat és az árvíz mintázatait. Ez a megközelítés jelentősen javította a rendszer pontosságát, és túlszárnyalta a tisztán AI-alapú modelleket. Az Earth Intelligence Engine már elérhető online, így bárki megnézheti, hogyan működik. Az MIT célja, hogy az eszközt minél hamarabb olyan helyi döntéshozók kezébe adhassa, akik a legnagyobb hatást érhetik el a természeti katasztrófákkal kapcsolatos evakuálások és intézkedések terén. A technológia nemcsak a klímaváltozás hatásainak modellezésében, hanem a katasztrófavédelemben és a lakosság felkészítésében is új etalont állíthat fel.

Gábor János, NEW technology

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology