Recesszió helyett automatizáció?
Recesszió ellen védekezni annyit tesz, mint úgy pozicionálni a vállalatot, hogy kedvezőtlen piaci körülmények között is stabilan működjön. Az automatizáció befektetése az egyik módja annak, hogy a vállalatok racionalizálják folyamataikat, csökkentsék a munkaerő-függőséget és növeljék a termelékenységet – olvasható a Robotics & Automation News portálon.
A munkahelyi fluktuáció mérséklése
A gyártók előszeretettel alkalmazzák az automatizációt a munkaerőhiány leküzdésére. Ezzel ugyanis ki lehet váltani olyan monoton feladatokat, amelyek helyett a dolgozói állomány magasabb szintű, humán kreativitást igénylő feladatokra összpontosíthat. Az automatizált rendszerek maximalizálják az üzemidőt, fokozva a termelékenységet. Új munkavállalók toborzása és képzése költséges, a munkaerőhiány pedig csökkentheti a termékminőséget. Az automatizáció következetes teljesítményt kínál, javítva a létesítmények biztonságát és csökkentve a fluktuáció költségeit.
Precizitás és szabványosítás
Az automatizáció növeli a termelési hatékonyságot, a precizitást és a biztonságot. A robotok pontosan és következetesen dolgoznak, minimális a hibafaktor, és redukálják a hulladékképződést is. Az automatizált rendszerek növelik továbbá a munkavállalók biztonságát, illetve minimalizálják a veszélyes feladatokat. A moduláris rendszerek gyorsan skálázhatók és rugalmasan alkalmazkodnak a piaci igényekhez.
Az automatizáció fenntartása
Az automatizáció bevezetésének sikeressége a koherens víziótól, a vezetőség technológiai nyitottságától, tájékozottságától, valamint a koncepciók összehangoltságától függ. Egyes cégek saját vállalati automatizációs csapatokat állítanak fel, amelyek feladatai a működés szabványosítására koncentrálnak. Az automatizációs rendszerek sikeres integrációja segítheti a termelési és logisztikai folyamatokat, de segítséget nyújthatnak a befektetés megtérülésének kiszámításában és a költségmegtakarításban is.
A magas minőségű termékek előállításának valós alternatívája az automatizáció, és segít a vállalatok pozícióját megerősíteni a versenyszférában. A folyamatos technológiai innováció ugyanis ma már nem pusztán a recesszió megelőzésének vagy visszaszorításának egyik eszköze, hanem a globális gazdasági túlélésért vívott küzdelem elengedhetetlen tényezője.
Vörös István, NEW technology