Barion Pixel

Európa és Kína versenyfutása uralja a humanoid robotok fejlesztését

Az európai startupok vezető szerepet játszanak a humanoid robotok fejlesztésében, de komoly kihívást jelentenek számukra a kínai versenytársak, akik gyors tempóban zárkóznak fel. Ahogy Kína meghatározó szereplővé vált az elektromosautó-iparban az akkumulátor- és motortechnológiában szerzett tapasztalatainak köszönhetően, most ugyanezt a szakértelmet fordítja a humanoid robotok piacának meghódítására.

Az amerikai Hamilton Centre on Industrial Strategy adatai szerint jelenleg világszerte több mint 3400 startup foglalkozik robotikai technológiák fejlesztésével. Bár az európai cégek jelentős előnyre tettek szert, a mesterséges intelligencia és szoftverfejlesztés területén (ami a humanoid robotok működésének kulcsa), továbbra is komoly kihívásokkal néznek szembe – vezeti le az eeNews.

A Tesla árnyéka

- Hirdetés -

A Tesla Optimus humanoid robotok közelmúltbeli bemutatója – aminek során kiderült, hogy a robotokat távirányítással vezérelték – sokak számára kérdőjelezte meg a technológia fejlettségének szintjét. A fejlemény hátrányosan érintett olyan úttörő cégeket, mint a norvég 1X, a spanyol PAL Robotics vagy az angol Engineered Arts. Az USA-ban működő Figure AI és Boston Dynamics ugyan a legfejlettebbek közé tartoznak, de feltörekvő startupok, ahogy az austini Apptronik is komoly potenciált mutat.

Az 1X nemrégiben mutatta be Neo nevű robotjának béta verzióját, míg a Figure AI második generációs, „kereskedelmi szempontból életképes” robotjait már a BMW dél-karolinai gyárában alkalmazzák. Ezek az eszközök értékes adatokat szolgáltatnak az ipari alkalmazások terén.

Kína nagy humanoid tervei

Kína az Embodied Intelligent Robot Action Plan keretében három fő területre összpontosít: a robotikai testalkatrészek, a mozgáskontroll és egyensúly, valamint a mesterséges intelligencia fejlesztése. A humanoid robotok hardvere akár 28 szabadságfokkal is rendelkezhet, és az olyan csúcstechnológiás chipek, mint a Renesas Electronics RZ/T2H vagy az Nvidia Isaac Sim AI-megoldásai kifejezetten ezeket a felhasználási területeket célozzák.

A sanghaji Fourier Intelligence második generációs, 53 szabadságfokú GR-2 robotja már autógyártóknál is alkalmazásban van. A UBtech pedig 500 előrendelést kapott humanoid prototípusaira kínai autógyártóktól, köztük a saját fejlesztésekkel is kísérletező Li Auto-tól.

A Unitree Robotics saját fejlesztésű, 4D LiDAR érzékelőjével és Intel RealSense kamerájával felszerelt H1 robotja akár 3,3 m/s sebességgel képes futni, és a cél, hogy ezt öt m/s-ra növeljék. A sanghaji Kepler Robotics CES-en bemutatott Forerunner K1 robotját is továbbfejlesztették, hogy alkalmas legyen intelligens gyártási, raktározási és logisztikai feladatok önálló elvégzésére.

Kétfrontos verseny

Kína egyre nagyobb ütemben hozza piacra humanoid robotjait, amelyek várhatóan két-öt éven belül az ipari környezetből a fogyasztói piacra is átkerülhetnek – állítja a Goldman Sachs előrejelzése. A riport szerint az európai startupok számára kulcsfontosságú lesz, hogy ne csak a technológiai innovációban, hanem az alkalmazások gyakorlati bevezetésében is lépést tartsanak a globális versenytársakkal.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology