Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Rejtett kommunikációs eszközöket találtak kínai napelem-inverterekben – Távolról is lekapcsolhatóak?

Amerikai energiaügyi tisztviselők felülvizsgálják a kínai gyártmányú berendezések kockázatát, miután ismeretlen kommunikációs eszközöket találtak néhány napelem-inverterben és akkumulátorban. A hatóságok úgy vélik, ezek az eszközök a tűzfalak megkerülésével távoli hozzáférést biztosíthatnak, ami súlyos következményekkel járhat az energiahálózatokra nézve – írja a Reuters.

A lapnak nyilatkozó két, az ügyet ismerő – de neve elhallgatását kérő – személy szerint az inverterekben talált, azonosítatlan kommunikációs eszközöknek nincs szerepe a napelemek üzemeltetésében, szóval más célt szolgálhatnak.

A világon szinte kizárólag Kínában gyártott inverterek kötik össze a napelemeket és szélturbinákat az elektromos hálózatokkal, de megtalálhatók akkumulátorokban, hőszivattyúkban és elektromos járműtöltőkben is.

- Hirdetés -

Noha az invertereket úgy tervezték, hogy biztosítsanak távoli hozzáférést a frissítésekhez és a karbantartáshoz, az azokat használó közműszolgáltatók rendszerint tűzfalakat telepítenek, hogy megakadályozzák a közvetlen kommunikációt Kínával. A Reutersnek nyilatkozó bennfentesek azt állítják, hogy az amerikai szakértők, akik biztonsági szempontból vizsgálják az elektromos hálózatokhoz csatlakoztatott berendezéseket, az elmúlt kilenc hónapban olyan kommunikációs eszközöket (köztük mobil rádiókat is) találtak különböző, egytől egyig kínai beszállítóktól származó inverterekben, amelyek nem szerepeltek a termékdokumentációban.

A rejtett komponensek állítólag olyan további kommunikációs csatornákat biztosítanak, amelyek távoli hozzáférést adhatnak a tűzfalak megkerüléséhez, lehetővé teszik az inverterek távoli kikapcsolását vagy beállításainak megváltoztatását. Ez megingathatja az energiahálózatokat, károsíthatja az infrastruktúrát és kiterjedt áramszüneteket okozhat.

- Hirdetés -

Az egyik forrás szerint „ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy van egy beépített mód a hálózat fizikai megsemmisítéséhez”.

A rejtett eszközökről eddig nem számoltak be nyilvánosan, és az amerikai kormány sem ismerte el a létezésüket. Beszédes ugyanakkor, hogy februárban két amerikai szenátor benyújtott egy törvényjavaslatot, ami – ha megszavazzák – elősegítené a külföldi „ellenséges” akkumulátorfüggőségről történő leválást, úgy, hogy 2027 októberétől megtiltja az amerikai államnak, hogy bizonyos kínai vállalatoktól (például a Magyarországon is üzemmel rendelkező CATL-től és BYD-től) akkumulátorokat vásároljon.

A Reuters úgy tudja, hogy a közműszolgáltatók most hasonló tilalomra készülnek a kínai invertergyártók esetében is: igyekeznek csökkenteni a kínai inverterek használatát, azáltal, hogy más beszállítóktól szerzik be ezeket a berendezéseket.

A cikk megjegyzi: szakértők szerint Európában már 3-4 gigawatt energia felett átvett irányítás is jelentős zavart keltene az áramellátásban. Az Európai Napelem Gyártó Tanács becslése szerint a kontinensen jelenleg több mint 200, míg a SolarPower Europe szerint 338 gigawatt európai napelemes kapacitás kapcsolódik Kínában gyártott inverterekhez, ami több száz atomerőmű teljesítményének felel meg.

Uri Sadot, az izraeli invertergyártó SolarEdge kiberbiztonsági programigazgatója szerint „ha távolról elegendő számú háztartási napelem-invertert irányítanak, és egyszerre valami rosszindulatú dolgot csinálnak velük, az hosszú időre katasztrofális következményeket jelenthet a hálózatra nézve”.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology