Teljesen karbonmentesíthető és villamosítható a műtrágyagyártás
Szénmentes nitrogénműtrágyák előállítása kizárólag levegő, víz és villamos energia felhasználásával – lehetetlennek hangzik, pedig nagyon nem az, és egy gyártó már ki is fejlesztette a megoldást arra, hogy a környezetkárosító módszerekkel előállított műtrágya vásárlása helyett a gazdák helyben készítsék a munkájukhoz szükséges mennyiségű nitrogénműtrágyát.
A nitrogénműtrágyák kritikus szerepet játszanak a modern mezőgazdaságban: hozzájárulnak a terméshozamok növeléséhez és a növekvő népesség élelmezésbiztonságának szavatolásához. A szintetikus műtrágyák gyártása, szállítása és alkalmazása azonban jelentős környezeti és éghajlati következményekkel jár: a globális üvegházhatású gázkibocsátás 3,6 százalékát teszik ki, ami évente kb. 1,33 gigatonna szén-dioxidnak felel meg. Nehezen lehetne tehát fenntarthatónak nevezni.
A természet elegáns megoldást kínál – vallja a Debye, ami egy könnyen megfigyelhető és régóta ismert jelenséget zárt palackba. Amikor a villám a vízbe csapódik, nitrátok formájában nitrogént köt meg, és ez a növények számára természetes tápanyagforrásként szolgál. Az ugyanezen az elven, mesterséges körülmények között megkötött nitrogén a gazdák számára is hatékony nitrogénműtrágyaként szolgálhat. A természet által inspirált megoldást a Debye egy moduláris és konténeres rendszerré fejlesztette, ami csak levegőt, vizet és áramot használ a nitrátműtrágya előállításához.
A Debye küldetése, hogy forradalmasítsa a nitrogénműtrágya előállítását egy villamosított és decentralizált folyamat révén, azzal a kettős céllal, hogy küzdjön az éghajlatváltozás ellen és növelje az élelmezésbiztonságot a fejlődő országokban.
Gábor János, NEW technology