Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Tengervíz lehet az urán új forrása

Kínai tudósok új fejlesztése nyomán már a tengervízből is nyerhető ki urán, ami újraírhatja a sugárzó anyag bányászatának globális szabályait. Az atomreaktorok üzemanyaga nem egyszerűen új, hanem környezetbarát és költséghatékony módon szintetizálható, ráadásul a módszer mechanikailag rendkívül robusztus, és biztosítja az újrahasznosítás lehetőségét.

A Qingdaoi Bioenergia és Biofolyamatok Technológiai Intézetének (QIBEBT) tudósai szerves anyagot fejlesztettek ki arra a célra, hogy képes legyen az urán kivonására a tengervízből. Ez az új anyag különösen olcsó és rendkívül hatékony az urán adszorpciójára, ami kulcsfontosságú eredmény, egyrészt azért, mert az urán nem megújuló energiaforrás, de közben nélkülözhetetlen is, a nukleáris reaktorok üzemanyag-ellátásában. Hagyományosan sziklákból kivésve, elképesztően környezetkárosító módszerekkel bányásszák, szóval tényleg úttörő dolog a tengervízből történő fenntartható kinyerése.

Így lesz urán tengervízből

- Hirdetés -

A QIBEBT kutatói megfizethető nátrium-alginátot (SA) és funkcionális DNS-szálakat választottak ki, hogy hidrogél mikrogömböket készítsenek uránionok (UO22+) szelektív felületi megkötésére. Ez a megközelítés gazdaságilag életképes módon biztosítja az urán kivonását, és meglehetősen hatékony, leginkább a DNS-szálak azon különleges képességének köszönhetően, hogy különböző fémionokat ismernek fel, vagyis a DNS-alapú adszorbensek más értékes fémionok tengervízből történő visszanyerésére is használhatók lehetnek a jövőben – állapítja meg a tanulmány.

A kínai tudósok természetes tengervízben végzett kísérletei során az urán adszorpciós kapacitása 8,62-szer nagyobb volt, mint a vanádiumé, ami jelentős szelektivitást mutat a SA-DNS hidrogél mikrogömbök számára a gyakorlati alkalmazásokban. Ez a fejlesztés nemcsak az urán kinyerését forradalmasíthatja, hanem a fenntartható és biztonságos energiaforrások jövőjét is jelentheti Kína és a világ számára.

Kína jelenleg 27 építés alatt álló atomreaktorral rendelkezik, és nemrég bemutatott egy olvadásbiztos nukleáris reaktort is, amire Fukusima óta vár a világ.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology