A Bosch továbbra is jól teljesít Magyarországon
Éves pénzügyi eredmények 2023
A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója, a kedvezőtlen globális gazdasági folyamatok ellenére 2023-ban 2207 milliárd forintos árbevétel ért el Magyarországon, beleértve a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatok közötti kereskedelmet is. Ez stabil teljesítmény az előző évi eredményhez képest. A Bosch csoport magyar piacon elért forgalma – a csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele – pedig 9 százalékkal 343 milliárd forintra nőtt. Kutatás-fejlesztésre 136 milliárd forintot fordított a vállalat, ami 21 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit. Emellett a Bosch folytatta a már megkezdett magyarországi beruházásait, tavaly 145 milliárd forintot fordított arra, hogy a legmodernebb technológiákat és eszközöket használva szolgálja ki partnereit. 2023 végén a cégcsoport több mint 18 300 munkavállalót foglalkoztatott Magyarországon, közülük 3900-an dolgoznak a kutatás-fejlesztésben.
„A technológiai fejlődés óriási ütemben gyorsul a világon, a legújabb és legmodernebb megoldások alkalmazása teljesen új távlatokat nyit meg az iparban, a közlekedésben és a háztartásokban egyaránt. A Boschnál azon dolgozunk, hogy a jövő technológiái könnyebbé tegyék az emberek hétköznapjait. Ezeknek az innovációknak, valamint a Bosch-közösség elkötelezett munkájának köszönhetően tudunk kimagaslóan teljesíteni. Ezúton is köszönetet mondok ezért minden munkatársunknak és együttműködő partnerünknek” – mondta Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban. „Újabb kihívásokkal teli évre számítunk 2024-ben, visszafogott gazdasági körülmények között kell gyorsan alkalmazkodva reagálnunk a változó piaci környezetre. Ebben számítunk partnereink további együttműködésére” – tette hozzá.
A Bosch a jövő mobilitásának fejlesztésére és gyártására összpontosít
A magyarországi Bosch csoport fejlesztési és gyártási tevékenysége során is a jövőt formáló területekre fókuszál, kiemelten az elektromobilitásra, az autonóm járművekre, a mesterséges intelligenciára és az ipari digitalizációra.
A Bosch csoport legnagyobb gépjárműelektronika gyára a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft., ahol a kormányvezérlés és a vezetéstámogató rendszerek mellett a gyártott alkatrészek dinamikusan fordulnak a jövőorientált, komplex és csúcstechnológiát jelentő elektromos vezetési rendszerek felé. 2023-ban több új, az elektromos járművekhez használt teljesítményelektronikai megoldás gyártását is megkezdték. A Bosch várakozásai szerint 2030-ra az összes új autó 70 százaléka lesz tisztán elektromos Európában.
A járműipari alkatrészek, valamint elektromos hajtásrendszerek fejlesztésével és gyártásával foglalkozó miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél innovatív befúvómotorok gyártását kezdték meg, és számottevően nőtt az újgenerációs motor-hűtőventillátorok forgalma. Az eBike Systems üzletág Miskolcon megkezdte az elektromos kerékpárok ABS rendszereinek végösszeszerelését. A szintén miskolci, kéziszerszámokat és eBike-akkumulátorokat gyártó Robert Bosch Power Tool Kft.-nél új, automatizált gyártósorokat helyezett üzembe az eBike Systems terület. A tervek szerint halad a két miskolci Bosch vállalat közös raktárának kivitelezése, amellyel az eddiginél hatékonyabb, automatizált logisztikai folyamatokra tudnak majd áttérni. A logisztikai központ átadása 2024 második felében várható.
A járműipari alkatrészek gyártásával és fejlesztésével foglalkozó maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft.-nél tavaly megkezdték a legújabb generációs elektromos szervokormányok sorozatgyártását prémium sportautók számára. Felfutott a haszongépjárművekbe való elektromos kormányművek (Servocom) forgalma is, amelynek sorozatgyártását 2022-ben kezdték el. Idén az elektromos szervokormányok gyártásában számítanak a leginkább bővülésre.
2025-re minden Bosch termékben lesz mesterséges intelligencia, vagy annak segítségével készül
A Bosch nagy hangsúlyt fektet a mesterséges intelligencia használatára. A magyarországi telephelyeken a mesterséges intelligencia a gyártásnál tölti be a legfontosabb szerepet, egyebek között a gyártás-optimalizálásához szükséges adatelemzéseknél, a folyamatok ellenőrzésénél, valamint a gyártósorok karbantartásának tervezésénél. Miskolcon például mesterséges intelligencia támogatja az eBike-gyártósorok hibaelemzését, és azonosítja az eltérések okát. Makláron a szenzorgyártás során, statisztikai alapú korrekciót vezettek be, amely növeli a hatékonyságot és könnyíti a folyamatot felügyelők munkáját.
A Bosch az oktatási együttműködéseiben is kiemelt szerepet szán a mesterséges intelligenciának, amely része az ELTE-Bosch Mesterséges Intelligencia Ipari Tanszékkel, a Bosch-BME Innovatív Járműtechnológiai Kompetencia Központtal, a Budapesti Gazdasági Egyetemmel, valamint a Miskolci Egyetemmel végzett közös munkának.
A mesterséges intelligenciára helyezte tavaly a hangsúlyt a Bosch x Richter Innovátorok Napja rendezvény. A múlt év szeptemberében először, hagyományteremtő céllal indított együttműködés célja, hogy a két meghatározó magyarországi innovatív vállalat közösen inspirálja a jelen és a jövő generációit egy fenntarthatóbb és biztonságosabb jövő építésére. Idén az együttműködést kibővítve közös innovációs pályázatot hívott életre a magyarországi Bosch csoport és a Richter Gedeon Nyrt. A Bosch x Richter Ipari Innovációs Díjra pályázó felsőoktatásban tanuló hallgatók napjaink társadalmi és gazdasági kihívásaira adott innovatív megoldásokat mutathatnak be az egészségügy és a mobilitás területén.
Az oktatás továbbra is fontos eleme a Bosch stratégiájának. A Bosch kutatás-fejlesztési ökoszisztémájában az egyetemek elsőkézből tájékozódhatnak az ipari trendekről, hogy még hatékonyabban tudják támogatni a technológia fejlődését. A Bosch a közös projektekkel erősíteni tudja a kutatásait, a hallgatók pedig már egyetemi éveik alatt bekapcsolódhatnak ipari fejlesztésekbe.
Bosch csoport: kilátások és stratégiai tervek 2024-re
A Bosch csoport 2023-ban növelte árbevételét és eredményét, valamint a kihívásokkal teli üzleti környezet ellenére is sikeresen folytatja növekedési stratégiáját. Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke kiemelte: „A 2023-as üzleti évben teljesítettük pénzügyi céljainkat és a félvezetőktől az integrált épületrendszerekig több üzleti területen is megerősítettük piaci pozíciónkat.” A cégcsoport a kedvezőtlen gazdasági és piaci körülmények ellenére az előző évhez képest 3,8 százalékkal, 91,6 milliárd euróra növelte árbevételét. Az 5,3 százalékos árbevétel-arányos üzemi eredmény 1 százalékponttal lett magasabb az előző éves eredménynél. Utóbbi jobban alakult a vártnál, ám még mindig elmarad a hosszútávon elvárt legalább 7 százalékos céltól, amit a Bosch 2026-ig tervez elérni. 2024 első negyedévében éves szinten 0,8 százalékkal csökkent az árbevétel, ami árfolyamhatások nélkül 2,7 százalékos növekedést jelent. A cégcsoport várakozásai szerint az előző éves árbevétel-arányos üzemi eredmény további javítása komoly erőfeszítéseket igényel. Nem csupán a visszafogott piaci környezettel és a stratégiai jelentőségű területek beruházásainak további várható növekedésével kell megküzdeni, hanem a szerkezetátalakítások és a folyamatfejlesztések hatásaival is. Ezek ugyanis eleinte szintén negatívan hatnak, melynek pozitív eredmények csak bizonyos késéssel jelentkeznek. A Bosch célja, hogy a világ minden régiójában az első három beszállító közé kerüljön a kulcsfontosságú piacain. „Innovációkra, partneri együttműködésekre és akvizíciókra összpontosítunk, hogy iparágaink átalakulása során is növekedni tudjunk, a várható gazdasági kihívások ellenére is.” – emelte ki Hartung.
Alaptevékenységében, azaz a mobilitás üzleti szektorában a Bosch szisztematikusan hozza meg jövőbeni növekedését szolgáló stratégiai döntéseit, és idén mintegy 30 gyártási projektet indít el az elektromos járművekkel foglalkozó területen. A hidrogén technológiát illetően a Bosch csoport megerősítette üzleti várakozásait, amelyek szerint 2030-ra az ötmilliárd eurót is elérheti a szegmensből származó árbevétele. A Bosch a fűtéstechnika területén is kihasználja a növekedési lehetőségeket. Noha a hőszivattyúk piaca 2023-ban Európa-szerte stagnált, a Bosch csaknem 50 százalékkal bővítette ezirányú üzleti tevékenységét, és a következő években is lényegesen gyorsabb növekedést produkál ebben a szegmensben, mint a versenytársak. A fogyasztási cikkek piacán két év visszafogottság után némi javulás érezhető. A Bosch üzletmenete stabilizálódását várja, melyhez az iparági innovációk mellett nemzetközi bővülés is hozzájárulhat. Az éghajlatváltozással kapcsolatos fejlesztések továbbra is központi szerepet játszanak a Bosch csoport számára. Hartung ebben is növekedési lehetőségeket lát, annak ellenére, hogy például az elektromobilitás piaca nem a várt ütemben bővül. A Bosch mindemellett továbbra is komoly beruházásokat hajt végre a szén-dioxid-semleges jövőt szolgáló technológiák terén, hogy ezt az átalakulást elősegítse. Hartung így fogalmazott: „Nyomás érzékelhető a szén-dioxid-hatékony technológiák támogatásának visszafogására, az éghajlatváltozás elleni fellépés azonban tartós befektetést igényel – a kormányok, a vállalatok és mindannyiunk részéről.”