Barion Pixel

Elindult a BMW Group Duális Szakképzési Programjának második tanéve, immár kétszáz diákkal

Közel háromszoros túljelentkezést követően újabb száz diákkal indult el a BMW Group Gyár Debrecen Duális Szakképzési Programjának második tanéve összesen már 200 fővel. Az első képzési évben tanulmányait megkezdő száz tanuló mindegyike sikeresen zárta a tanévet és a körükben rendkívül pozitív fogadtatásra talált a BMW Group Gyár Debrecen és a Debreceni Szakképzési Centrum hangsúlyosan gyakorlatorientált programja.

Szeptember 9-én megkezdték tanulmányaikat a Duális Szakképzési Program első- és másodéves diákjai. A hároméves képzési program keretében a nappali tagozatos diákok a BMW Group Gyár Debrecen csúcstechnológiás gyártási környezetében, valamint az elérhető legkorszerűbb oktatási infrastruktúrával felszerelt, közel 7000 m2-en elterülő Képzési Központban egy akár egész életpályát megalapozó tudást szerezhetnek. Tanulmányaik sikeres zárását követően pedig – egy garantált, teljes munkaidős pozícióra szóló állásajánlattal számolhatnak a debreceni BMW gyárban.

Hans-Peter Kemser, a debreceni vállalat elnök-vezérigazgatója az újabb tanév kezdetének alkalmából elmondta: „A BMW Group világszerte nagy hangsúlyt fektet a duális képzésre. A tavalyi sikeres év után üdvözöljük az újabb száz fiatal munkatársunkat.”

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A debreceni BMW gyár és a Debreceni Szakképzési Centrum (DSzC) által alapított BMW Group Duális Szakképzési Programban résztvevő diákok a legmodernebb járműgyártással kapcsolatos technológiákkal ismerkednek meg és a képzés végére otthonosan mozognak az Ipar 4.0 és többek között a robotika, a 3D nyomtatás, a virtuális és a kiterjesztett valóság világában.

Gyakorlatorientált képzés

A Duális Szakképzési Program hazánkban egyedülálló mértékben koncentrál a gyakorlati ismeretek átadására: a diákok a képzés során heti modellben tanulnak a gyárnál. A Képzési Központban található gépjármű mechatronikai, illetve mechanikai és automatikai műhelyben, elektronikai és IT laborban, továbbá a fémipari műhelyben a mintegy 1,700 négyzetméternyi területen folytatott intenzív oktatás tökéletesen megalapozza a diákok járműipari karrierívét. A gyakorlati képzés ráadásul nem szorítkozik a Képzési Központ műhelyeire: az idén másodéves diákok a próbagyártás év végén esedékes indulását követően már a valódi termelési munkába is betekinthetnek, míg a leendő harmadéves, végzős diákokat elsősorban a különböző üzemekbe szólítja majd a képzési program.

Biztos elméleti és kulturális alapok

A Duális Szakképzési Program keretében – jelentősen támaszkodva a BMW Group a képzések területén immár száz év alatt gyűjtött tapasztalataira – a diákok a karrierjük építéséhez szükséges minden elméleti ismerethez is hozzájuthatnak. A képzés hangsúlyos részét képezi továbbá az úgynevezett soft-skillek fejlesztése is, valamit a vállalat kultúrájának megismerése. A tanulók kommunikációs és prezentációs technikákat, illetve projektmenedzsment ismereteket sajátítanak el, sőt még az egészségtudatos életmód, illetve a pénzügyi tudatosság terén is számíthatnak a vállalat szakembereire.

A BMW Group világszerte fontosnak tartja a munkatársakkal – és így a köztük számontartott diákokkal – való kommunikációt. A Duális Szakképzési Program oktatói ennek megfelelően olyan hangulatot igyekeznek teremteni a mindennapok során, amelyben az aktív részvétel kulcs szereppel bír. A Képzési Központban található laborok és műhelyek tágas, nyílt, átlátható terei is állandó és őszinte kommunikációra ösztönzik a diákokat és olyan környezetet alkotnak, melyben a hallgatókban kialakul és természetessé válik a csapatban dolgozás képessége és a visszajelzések rendszeres átadása és fogadása. A diákok csapattá kovácsolódást a képzés oktatói kötetlenebb aktivitások – többek között az éppen a napokban zajló gólyatábor – szervezésével is igyekeznek elősegíteni. Ezt a célt szolgálja a mentorprogram is: minden elsőéves hallgató beilleszkedését egy másodéves hallgató, úgynevezett „buddy” segíti.

Forrás: BMW Group
Hat szakma

A Duális Szakképzési Programban résztvevő diákok hat szakma – mechatronikai technikus, elektronikai technikus, gépjármű mechatronikai technikus, informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus, ipari informatikai technikus, valamint erősáramú elektrotechnikus – között válogathatnak. A képzési program első tanévében gyűjtött tapasztalatok azt mutatják, hogy mind a hat képzés igazán izgalmas világba kalauzolja a diákokat és nyilvánvaló vált az is, hogy minden szakmai területen sok tehetség csatlakozott a debreceni BMW gyár csapatához. A jövő felvételizőinek figyelmébe ajánlják az erősáramú elektrotechnikus szakmai képzést is, amely rendkívül szerteágazó karrierlehetőségeket és komplex szakmai tudást ígér. A képzések a lányok számára is kiemelkedő karrierutat kínálnak, amelyet a vállalat számos formában igyekszik népszerűsíteni. A vállalatnál idén megrendezett Lányok napja alkalmából több mint 170 általános, és középiskolás lány nyert bepillantást a mechatronika, a gépjárműmechatronika, az elektronika és az informatika világába, kipróbálhattak több, a gyárban használt szerszámot, áramköröket építhettek és megnézhették hogyan dolgoznak a gyár robotjai.

A duális képzési programot a debreceni BMW gyár szakképzési csapata, valamint a DSzC és intézményei, a Debreceni SZC Brassai Sámuel Műszaki Technikum, a Debreceni SZC Beregszászi Pál Technikum és Kollégium, valamint a Debreceni SZC Mechwart András Gépipari és Informatikai Technikum közösen alakították ki.

BMW Group

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology