Barion Pixel

Több százmilliárd forintos támogatást kap az európai akkumulátortechnológia

Az új Európai Bizottság átfogó, egymilliárd eurós (kb. 415 milliárd forintos) támogatási programot hirdetett az akkumulátortechnológia, különös tekintettel az anód- és katódanyagok fejlesztésére. A kezdeményezés célja, hogy megerősítse az európai akkumulátor-ökoszisztémát – főleg az elektromos járművek szegmensében – és csökkentse a Kínától való függőséget a stratégiai fontosságú alkatrészek területén.

Az IF24 Battery pályázati program elsősorban az alkatrészgyártók, illetve a gyártási berendezések beszállítóinak támogatását célozza, benne egy új, a „Biztonságos ellátás és a függőség csökkentése” című értékelési kritériummal. Ez magasabb pontszámot ad olyan projekteknek, amelyek kevesebb alapanyagot – például anódokat és katódokat – szereznek be Kínából. Az unió ezzel a lépéssel igyekszik elkerülni, hogy az akkumulátorgyártás kulcselemeiben még mélyebb – és visszafordíthatatlan – importfüggőség alakuljon ki.

Az irányvonal összhangban van a hidrogénalapú technológiák fejlesztésére vonatkozó, hasonló stratégiával, amely az elektrolizátorok beszerzési forrásainak diverzifikálását szorgalmazza – jegyzi meg a közlemény.

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A finanszírozási nehézségek, például a Northvolt nemrégiben bejelentett csődvédelmi eljárása miatt, az Európai Bizottság az Európai Beruházási Bankkal (EIB) közösen új partnerséget is indít. Az EIB, ami korábban elsőként fektetett be a Northvoltba, most további 200 millió eurós hitelgaranciát biztosít az Innovációs Alapból az InvestEU program számára. Az összeget innovatív akkumulátorgyártási projektek támogatására fordítják, hogy segítsék az iparágat a pénzügyi kihívások leküzdésében. Az EIB tervei szerint a következő három évben további kockázatitőke-alapú hitelek válhatnak elérhetővé a gyártási értéklánc különböző szakaszain.

Megújuló technológiák több milliárdos támogatása

Az akkumulátortechnológia mellett az EU egy 2,4 milliárd eurós támogatási csomagot hirdetett a megújuló energiaforrások gyártásának és a hidrogéntermelésnek a fejlesztésére. Mindennel együtt a teljes program keretösszege eléri a 4,6 milliárd eurót (több mint 1900 milliárd forintot), ami jól mutatja az unió elkötelezettségét a fenntartható technológiák és az ipari versenyképesség erősítése iránt. Az EU szerint ezek az intézkedések nemcsak az ellátási láncok megerősítését, hanem a zöld átmenet gyorsítását is szolgálják, miközben csökkentik az energiafüggőséget a globális piacokon.

Gábor János, NEW technology

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology