Napelemes vasúti pályát telepítenek – helyi hálózatot fog tölteni
Engedélyt adott Svájc első vasúti sínre helyezhető napelemrendszerének telepítésére a Svájci Szövetségi Közlekedési Hivatal, amelyet a Sun-ways nevű svájci startup fejlesztett. A projekt célja egy kísérleti, 18 kW kapacitású napelemrendszer telepítése a neuchâteli kantonban, egyelőre százméteres vasúti szakaszon. A telepítés még 2024-ben elindul.
A napelemes vasúti pálya első szakasza 48 darab, egyenként 380 W teljesítményű panelből áll, összesen 18 kW teljesítménnyel. A projekt költsége egészen pontosan 621.800 euró (kb. 250 millió forint), amiből a helyi áramszolgáltató Viteos, valamint a vasúti elektromos rendszerekre specializálódott DG-Rail cég gazdálkodhat.
A rendszer különlegessége, hogy a napelemek bármikor felszedhetők és visszahelyezhetők, ami lehetővé teszi a vasúti karbantartási munkálatok zavartalanságát. A panelek telepítése speciális, vasúti karbantartásra kialakított gép segítségével történik, amivel akár napi ezer négyzetméter napelemet lehet elhelyezni. A Sun-ways technológiája választ adhat az Alpokban tervezett napelem-telepítések körüli vitákra, hiszen kihasználatlan területet hasznosít, miközben nem zavarja a vasúti közlekedést és karbantartást.
A projekt engedélyezését hosszú szakmai értékelési folyamat előzte meg. A Svájci Szövetségi Közlekedési Hivatal eredetileg elutasította a kísérleti rendszert, mivel nem álltak rendelkezésre megfelelő technikai referenciák. Ezt követően a Sun-ways két gépészmérnök professzort kért fel a Vaud kanton Műszaki és Gazdasági Főiskolájáról, hogy független értékelést készítsenek a rendszer prototípusáról. Az elemzést, amelynek során megvizsgálták, hogy a rendszer megfelel-e a biztonsági előírásoknak (hiszen működő vasúti vonalon helyezik el), a vasúti projektekre specializálódott Geste Engineering is megerősítette.
A Sun-ways és a projekt partnerei további teszteket és méréseket végeznek az üzembe helyezés során, hogy ellenőrizzék a vasúti infrastruktúrára gyakorolt hatásokat. A napelemrendszer telepítése úttörő megoldásnak tűnik Svájcban, ahol egyre nagyobb figyelem irányul a megújuló energiaforrások, különösen a napenergia fejlesztésére.
Gábor János, NEW technology