Barion Pixel

Környezetbarát távfűtés a Schneider Electric megoldásaival

Forrás: Schneider Electric

Hatékonyabb üzemeltetés, magasabb minőségű szolgáltatás, elégedettebb ügyfelek és csökkenő szén-dioxid-kibocsátás – ezekkel a hatásokkal járt a a horvátországi Karlovac városi fűtőműjében, illetve hőközpontjában megvalósított fejlesztés, melynek során a Schneider Electric innovatív megoldásait alkalmazták. Szinte hihetetlen, de az eddigi tapasztalatok alapján a beruházás akár 18 hónap alatt megtérülhet.

A horvátországi Karlovac közel nyolcezer lakosa melegedhetett a múlt télen tisztább energiát használva a város fűtőműjében megvalósított digitális fejlesztéseknek köszönhetően. A távhőszolgáltató a beruházás révén növelte hatékonyságát és még jobb szolgáltatást nyújt ügyfeleinek. A vállalat olyan innovatív megoldásokat vezetett be, mint a fejlett prediktív elemzés és a mesterséges intelligencia, mindezt pedig a „Karlovac város távfűtési hálózatának revitalizációja” projekt részeként valósították meg, az Európai Unió 13,7 millió eurós társfinanszírozásával.

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A létesítményben alkalmazott megoldások akár 20 százalékkal is csökkenthetik a szén-dioxid-kibocsátást, így biztosítva fenntarthatóbb jövőt a település lakosai számára. Emellett a működési és karbantartási költségek akár 20 százalékkal is mérséklődhetnek, míg a máshol megvalósult hasonló jellegű fejlesztések alapján a működési hatékonyság és a szolgáltatásminőség területén akár 25 százalékos javulás is jöhet.

„A felhasználóink elégedettsége az első számú prioritásunk, ezért folyamatosan gondolkodunk olyan fejlesztéseken, amelyeknek köszönhetően versenyképes árakat tudunk kínálni, miközben a minőség vonatkozásában is megfelelünk az ügyfeleink elvárásainak. Természetesen fontos szempont az is, hogy teljesítsük az EU-s célkitűzéseket a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése kapcsán. A fűtési szezonban technikailag kifinomult, energiahatékony és környezettudatos megoldásokkal felelünk meg ezeknek a szempontoknak” – mondta el Zdravko Eremić, a karlovaci Városi Fűtőmű igazgatója.

Hasznos jóslatok

A létesítményben a fejlesztés keretében a hűtési és fűtési rendszerek optimalizálására szolgáló, fejlett üzemeltetési szoftvert vezettek be, amely segít csökkenteni az energiafogyasztást, a költségeket és a CO2-kibocsátást, miközben biztosítja a szükséges szolgáltatási szintet. Ezen túlmenően a megoldás képes előrejelzést adni a hálózat állapotáról, megmutatva, hogy milyen eseményre lehet számítani, mielőtt az bekövetkezne, így csökkentve a nem tervezett leállások kockázatát. Sőt, az új rendszer hatékonyabb tervezést tesz lehetővé, ami támogatja a szolgáltatás minőségének javítását, valamint lehetővé teszi, hogy időt és pénzt takarítsanak meg. Az EcoStruxure District Energy platform részeként ilyen megoldásokat már számos városban alkalmaznak a távhőszolgáltatók, többek között Zágrábban, Ljubljanában, Bécsben, Varsóban, Stockholmban és Koppenhágában.

„Az ilyen fejlett megoldások alkalmazása során világszerte elért eredmények azt mutatják, hogy a befektetés kevesebb mint 18 hónap alatt megtérülhet. Tapasztalataink megerősítik azt, hogy a bevezetett megoldás garantálja a rendszer magas minőségét és megbízhatóságát. Ezért nagyon örülünk a bizalomnak és a karlovaci Városi Fűtőművel való együttműködésnek” – jelezte Dražen Dorić, az új innovációk bevezetését végző horvátországi rendszerintegrátor, az ATO Inženjering üzletfejlesztési igazgatója.

Megismerni a lehetőségeket

A karlovaci létesítményben alkalmazott megoldások között megtalálhatók a Geo SCADA, az M171 PLC-k, nyomásérzékelők és különböző kisfeszültségű berendezések az alállomásokhoz, hidraulikus modellező rendszer MI-modullal a terhelés előrejelzéséhez és egyéb alkalmazások a Schneider Electrictől, az energiamenedzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalattól.

„Napjainkban az energetikai vállalatoktól elvárják, hogy csökkentsék az energiafogyasztást és a szén-dioxid-kibocsátást, ugyanakkor kevés információval rendelkeznek arról, hogy mi történik az energiával, miután az elhagyja az erőművet. Ezért rendkívül fontos, hogy megismerjék a legjobb lehetőségeket a meglévő rendszerek javítására vagy új rendszerek tervezésére, amelyek révén betekintést kapnak a valós idejű működési folyamatokba, a hálózat állapotába, a felhasználói igényekbe. Emellett előrejelzéseket kaphatnak a lehetséges eseményekről, ezáltal minimalizálják a szolgáltatás minőségének biztosításával kapcsolatos kockázatokat. Természetesen a gazdasági perspektíva és a beruházások lehető leggyorsabb megtérülése rendkívül fontos, de a polgárok számára ugyanilyen fontos a fenntartható jövő, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése” – hangsúlyozta Arthur Vašarević, a Schneider Electric horvátországi, szlovéniai és bosznia-hercegovinai vezérigazgatója.

Schneider Electric

⇓ HALLGASD TE IS A NEWtechtalk PODCASTOT!!! ⇓

Érdemes elolvasni
NEW technology