A TRUMPF célja, hogy öt éven belül a mesterséges intelligencia vezetője legyen az iparágban
A TRUMPF Hungary Kft. ügyvezetője, Major Tamás szerint a vállalat a következő években jelentős innovációkkal készül, amelyek középpontjában a mesterséges intelligencia áll. A cég nemcsak saját folyamataiban alkalmazza az MI-t, hanem ügyfelei számára is új megoldásokat fejleszt a szerszámgépek és a lézertechnológia területén. Ezzel párhuzamosan a magyarországi leányvállalat is komoly lépéseket tesz a fenntarthatóság és az ipar 4.0 irányába, valamint a szakemberképzés terén.
Milyen innovációkkal jelentetek meg az elmúlt időszakban, vagy mivel terveztek megjelenni a következőkben?
A TRUMPF csoport vonatkozásában a jelenlegi legfontosabb innováció az, hogy a TRUMPF öt éven belül a mesterséges intelligencia (MI) megoldások vezető felhasználója és szolgáltatója szeretne lenni az iparágban. Addigra a TRUMPF-nál már nem lehet olyan munkakör, amely ne kapcsolódna valamilyen módon a MI-hoz. A TRUMPF például a szoftverfejlesztés és az adminisztráció területén látja a termelékenység növelésének lehetőségét. Megoldásszolgáltatóként a TRUMPF további MI-innovációkat is szeretne piacra dobni a szerszámgép, a lézertechnológiai és az elektronikai ágazatban tevékenykedő ügyfelei számára. A digitalizáció és a MI kéz a kézben járnak. A hálózatba kapcsolt gyártás vezető szállítójaként a TRUMPF a MI terén is piacvezető pozíciót biztosíthat magának. Ügyfeleink számára ez termelékenység- és hatékonyságnövekedést jelent a teljes lemezfeldolgozási folyamatláncban – a vállalat méretétől függetlenül. A TRUMPF már most is kínál ügyfeleinek olyan megoldásokat, amelyek mesterséges intelligenciával működnek. A szerszámgépek területén például a MI-megoldások támogatják a felhasználókat a vágott alkatrészek szortírozásában vagy az alkatrésztervek javításában. Most mutatta be a TRUMPF az egyik kombigéptípuson a MI-alapú gépbeállítási asszisztenst, amivel időmegtakarítás és költségcsökkentés érhető el. A lézertechnológia területén a TRUMPF MI-megoldásai a folyamatfelügyeletben segítenek. Ez csökkenti az olyan zavaró hatásokat, mint a szennyeződések vagy az alkatrészen keletkező karcolások.
A magyarországi leányvállalat legfontosabb innovációja az, hogy 2023-ban használatba vettük a fenntartható módon épült saját irodaházunkat, és Ipar 4.0
bemutatótermünket a Gödöllői Üzleti Parkban. Az Ipar 4.0 bemutatóteremben a lemezmegmunkálási folyamatlánc automatizált berendezéseivel és a lézertechnika legfontosabb eszközeivel (jelölő lézerállomás, hegesztőállomás, hegesztőrobot stb.) hálózatba integrálva tudjuk a legmodernebb gyártási megoldásokat bemutatni és az ügyfélspecifikus gyártási feladatokra válaszokat adni. Tagjai vagyunk a Modern Mintaüzem Programnak, fontosnak tartjuk az iparági szereplők és szakemberek edukációját az ipar 4.0 területén. Ehhez a bemutatótermünk kiváló infrastruktúrát nyújt.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznetek jelenleg?
Egyértelműen a magyarországi gazdasági és piaci helyzet jelenti számunkra – és minden gépforgalmazó cég számára – a kihívást.
Hogyan értékeled az iparágad teljesítményét a jelen gazdasági helyzetben?
A covid utáni beruházásösztönző politikának megvolt az eredménye, hiszen a 2021/22-es üzleti évben az új megrendelések volumene rekordot ért el. A magyarországi gyártókapacitások olyan mértékben bővültek, hogy az Oroszország ukrajnai agressziója miatt megváltozott geopolitikai és európai gazdasági helyzet törvényszerűen vezetett a magyarországi fémfeldolgozó ipar kihasználtságának visszaeséséhez.
A TRUMPF az ügyfeleknél telepített lemezmegmunkáló gépek online monitorozása alapján azt látja, hogy Európában átlagosan 20%-kal esett vissza a gépek főideje egy év alatt. Megítélésünk szerint Magyarországon még ennél is rosszabb a helyzet. A lemezmegmunkáló cégek megrendelései jelentősen visszaestek, a cégek között éles árverseny alakult ki, és ezt még tetézi az EU-támogatások hiánya az új beruházásokhoz. Ilyen körülmények között nem kell azon csodálkozni, hogy jelentősen visszaesett a lemezmegmunkáló gépek értékesítési volumene. Ezzel ellentétben a lézertechnikai berendezések nagyon jól teljesítenek, és ennek fő hajtóereje az akkumulátorgyártás, az autóipar és az elektronika.
Vannak-e a cégeteknek olyan tervei a 2024-es évre, amelyekről bővebben szeretnél beszélni?
Korábban említettem, hogy fontosnak tartjuk a szakemberek edukációját az ipar 4.0-val kapcsolatban. Van azonban egy olyan jövőbemutató projektünk, ami ezen túlmutat, és nagyon hosszú távú:
A saját 1000 m2-es bemutatótermi infrastruktúránkkal és két CAD/CAM oktatótermünkkel hozzá szeretnénk járulni a lemezmegmunkálással foglalkozó szakemberek képzéséhez. A földrajzi közelséget kihasználva, a gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézetével (korábbi gépészmérnöki kar) közösen akkreditált lézeres lemezmegmunkáló szakmérnökképzés elindítását tervezzük. A tematika már megvan, most gőzerővel dolgozunk az egyetemi jegyzetek és előadások elkészítésén. Ismerve a magyarországi műszaki felsőoktatás elmaradott gyártóeszköz-állományát (ami miatt inkább elméleti síkon történik az egyetemi műszaki képzés), úgy gondoljuk, hogy a legmodernebb eszközökkel felszerelt bemutatótermünkben a gyakorlati oktatások és a legaktuálisabb technológiai ismeretek elsajátításának lehetősége vonzó lesz az iparági szereplők és a szakemberek részére. Meggyőződésünk, hogy ezzel egy fontos lépést teszünk a szakemberhiány kezelésére. Reményeink szerint az akkreditálás még 2024-ben megtörténhet, és akkor 2025 tavaszán elindulhat a MATE Műszaki Intézetével közösen a keresztféléves posztgraduális képzés.
Kérlek, mutasd be a céged fő profilját röviden!
A TRUMPF csúcstechnológiai vállalatként gyártási megoldásokat kínál a szerszámgépek és a lézertechnológia területén. A vállalat tanácsadással, platform- és szoftverkínálatokkal mozdítja elő a gyártóipar digitális hálózatba szervezését. A TRUMPF az egyik technológiai és piacvezető vállalat a rugalmas lemezmegmunkáló szerszámgépek és az ipari lézerek területén.
A vállalat a 2022/23-as üzleti évben 5,4 milliárd eurós árbevételt ért el, és mintegy 18 400 alkalmazottat foglalkoztatott világszerte. Több mint 80 vállalatával a csoport szinte valamennyi európai országban, Észak- és Dél-Amerikában, valamint Ázsiában is jelen van. A gyártóüzemek Németországban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Olaszországban, Ausztriában, Svájcban, Lengyelországban, Csehországban, az Egyesült Államokban, Mexikóban és Kínában találhatók.
A TRUMPF Hungary Kft. gép- és alkatrészértékesítéssel, valamint szervizeléssel foglalkozó leányvállalatként a 2022/23 üzleti évben 66,2 millió euró árbevételt ért el, és 90 munkatársat foglalkoztat Magyarországon.
TRUMPF / NEW technology