Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Arcfelismerés villanypóznákról

Szingapúrban nem is olyan sokára több mint 100 ezer kamera figyeli majd a járókelőket a villanypóznákról. A rendszert egy arcfelismerő szolgáltatáshoz csatlakoztatják, ami képes lesz rá, hogy a tömegben is felismerjen egy adott arcot, például bűnözőket, terroristákat vagy egyéb, a társadalomra fenyegetést jelentő veszélyes egyéneket, akiket a rendőrség keres.

Az ötlet talán futurisztikusnak tűnik, de Kínában már létezik hasonló, amelyet sikeresen használ a rendőrség. Ennek segítségével fogták el például azt a 31 éves férfit, aki feleségével és barátaival több mint 100 km-t utazott egy popkoncertre. Őt a hatvanezres tömegben azonosította a mesterséges intelligencián alapuló rendszer.

Szingapúrról sokan tudják, hogy gazdaságilag fejlett, különleges kultúrával rendelkező városállam, ahol a lakosok a kínai és az angol nyelvet is jól beszélik. Turistaként is sokan megfordultak már ebben az országban. Ismertek a néha furcsának tűnő szabályok, például hogy nem szabad rágógumizni vagy az utcán enni, inni – aki pedig a törvény ellen vét, az komoly büntetésre számíthat. Szingapúr – nyugati szempontból mindenképpen – egy meglehetősen kemény diktatúra, erős központi hatalommal.

Az arcfelismerő szoftverhez kapcsolt kamerák telepítésének ötlete aggodalmat kelt a biztonsági szakértők és a jogvédő csoportok körében. A kormány azzal érvel, hogy ez az új megoldás hatékonyan támogatja majd a terrorellenes műveleteket.

A jövő évre tervezett „Lamppost-as-a-Platform”, azaz „Laap” kísérleti projektért felelős szingapúri kormányhivatal, a GovTech májusi határidővel keresi azokat a vállalatokat, akik szeretnének részt venni a technológiai újítás kivitelezésében.

„A ’LaaP’ kiépítésének első lépéseként különféle érzékelőket szerelünk a lámpaoszlopokra, amelyekkel teszteljük az arcfelismerő háttérprogram képességeit” – mondta a GovTech szóvivője a Reutersnek. Egyelőre még nincs biztos adat arról, hogy a tesztidő alatt hány lámpapóznát üzemelnek be, de egyes források szerint mind a 110.000 darabot szeretnék mihamarabb bekapcsolni a hálózatba.

A „LaaP” egyébként maga is egy jóval nagyobb, „Smart Nation” nevű projekt része, aminek a célja elvileg az állampolgárok életének jobbá tétele – az állami források szerint természetesen a személyiségi jogaik szigorú figyelembevételével. A videomegfigyelő hálózatok egyébként nagyon is elterjedtek az olyan nagyvárosokban, mint London vagy New York, de a szingapúri változat ezekhez képest is egyedi lesz a rendkívül fejlett arcfelismerő képessége miatt. Ehhez fogható rendszer jelenleg csak a világ néhány pontján létezik, például Sanghajban vagy Pekingben.

A rendszer telepítése ellen többen is tiltakoznak, nemcsak az államon belül, hanem külföldön is. Adam Schwartz ügyvéd, az USA-beli székhellyel rendelkező Electronic Frontier Foundation jogvédő alapítvány vezető tisztviselője arra kérte Szingapúrt és más kormányokat, hogy ne fogadjanak el az arcfelismerési megfigyelési technológia telepítésére és használatára vonatkozó javaslatokat. Azt is elmondta, aggódik amiatt, hogy az ilyen megoldásokat könnyedén a politikai ellenfelek ellen lehet fordítani, illetve a békés tiltakozások elrettentésével gyengítheti a szólásszabadságot.

Hegyi Heni, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology