Barion Pixel

Automatizált szerszámgyártás képlékeny alakításhoz

Az autóipar egyik vezető beszállítója az acél és az alumínium képlékeny alakítása, valamint a befejező eljárások területén a Hirschvogel csoport. Kiterjedt hálózattal rendelkezik, ugyanis Németországon kívül Lengyelországban, Kínában, Indiában, az Egyesült Államokban és Mexikóban található telephelyeivel törekszik arra, hogy minden jelentős piacot maximálisan kiszolgáljon. A Denklingenben található székhelyük egyben a Hirschvogel Umformtechnik GmbH főhadiszállása is. E lokációban számos alkatrész készül meleg- vagy hidegkovácsolással. A gyártási volument jól reprezentálja, hogy a műhelyben mintegy 200 dolgozó szakértelmével készülnek a kiváló minőségű szerszámok. Ekkora nagyságrend esetében a termelés hatékonnyá tétele elsődleges kérdés. A DMG MORI automatizált monoBLOCK megmunkálóközpontjai biztosítják a komplex alkatrészek rugalmas és hatékony gyártását. A vállalat legújabb szerzeménye egy DMU 85 H monoBLOCK + PH Cell 2000.

Elsők között biztosítottak alkatrészeket az elektromobilitás számára

Az autógyártókkal együttműködve a Hirschvogel már korán bekapcsolódott a termékfejlesztésbe és a prototípusok gyártásába. Ennek köszönhetően a vállalat aktív szerepet játszott a piac átalakulásában. Ugyanakkor a Hirschvogel továbbra is megbízhatóan kiszolgálta a hagyományosnak számító piacot. Ralph Schramme megjegyzi: „Az új irányvonal meghatározása azt jelentette, hogy folyamatosan optimalizálnunk kellett folyamatainkat, hogy megfelelhessünk a kapacitással és rugalmassággal szemben támasztott egyre magasabb követelményeknek. A szerszámgyártás korlátozott gyártási területe rendkívül hatékony megoldásokat igényel. A DMG MORI öttengelyes megmunkálóközpontjaival és automatizálási megoldásaival hosszú távon tovább növelhetjük kapacitásunkat.”

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Automatizálási megoldások tesztelése nemzetközi felhasználásra

A Hirschvogel már régóta használ forgó palettatároló rendszert monoBLOCK és duoBLOCK gépeken, valamint egy DMU 65 monoBLOCK-ot PH 150 esetében. „Gyakran két gépet váltunk ki ilyen gyártási megoldással” – osztja meg hatékonyságuk egyik pillérét Ralph Schramme. „Az éjszakai vagy hétvégi, minimális létszámú műszak is további mozgásteret biztosít számunkra a termelésben. A központi szerszámkészítő üzem felelős a más telephelyeken alkalmazható gyártási megoldások teszteléséért. Mostanra egy DMU 65 monoBLOCK-ot telepítettünk PH 150-nel Indiában, Mexikóban és Lengyelországban lévő telephelyeinken.”

Kis sorozatok és egyedi alkatrészek gyártása

A Hirschvogel legújabb szerszámkészítő beszerzése egy DMU 85 H monoBLOCK a PH Cell 2000-rel kiegészítve. A megmunkálóközpont vízszintes főorsója két kiemelkedő előnyt biztosít, magyarázza a beszerzést Matthias Lenggeler, a szerszámkészítő marás területének vezetője: „Egyrészt a gravitációnak köszönhető forgácsürítés biztosítja a nagyfokú folyamatbiztonságot, másrészt a függőleges elmozdulás lényegesen nagyobb. A gép sokoldalúsága ideális a szerszámkészítésben használt alkatrészek sokszínűségéhez. Elsősorban egyedi alkatrészeket vagy nagyon kis sorozatokat munkálunk meg.”

Az automatizálási megoldásnak ugyanilyen flexibilisnek kell lennie. A PH Cell 2000-et a DMG MORI a rugalmasságot kiemelve tervezte. A moduláris tárolórendszer a paletta méretétől függően akár 21 palettahelyet is kínál. A Hirschvogel 630 × 630 mm-es palettákat használ, ami 17 palettának biztosít helyet. Matthias Lenggeler szerint ez további előnyt jelent számukra: „A paletták három szinten történő elhelyezése hatékonyan kezelhető alapterületet biztosít. A PH Cell 2000 mindössze 16,5 m2 alapterületet igényel.”

Akár nagyobb munkadarabok kezelése is egyszerűen történik

A PH Cell sorozat további jellemzője az egyszerű, néhány napon belüli beüzemelés, amely a meghatározott interfésznek és a moduláris építőkészletnek köszönhető. A CELOS-APP Pallet Master közvetlenül a gép vezérlésén vagy az opcionális kiegészítő vezérlőpanelen keresztül gondoskodik a vezérlésről. A PH Cell 2000 nagyobb alkatrészek megmunkálására készült. Akár 2000 kilogramm tömegű munkadarabot is képes kezelni. „Ez lehetőséget ad arra, hogy ne csak kis szerszámokat, hanem nagyobb alkatrészeket is megmunkáljunk” – mondja Matthias Lenggeler, majd hozzáteszi: „Az igényektől függően alternatívaként egy palettát több munkadarab rögzítésére alkalmas készülékkel is elláthatunk.”

Csakis az innováció segíthet megoldani a kihívásokat

„Az automatizált gyártási megoldások nálunk alapkövetelménynek számítanak, mivel lehetővé teszik számunkra a gyártási terület optimális kihasználását” – hangsúlyozza Ralph Schramme. „Emellett ésszerű eszközt jelentenek a Németországban és külföldön érzékelhető szakképzett munkaerő hiányának ellensúlyozására. Megvizsgáljuk az új technológiákat is, például az additív gyártást. Úgy gondoljuk, hogy csak az innovációba való befektetéssel lehet folyamatosan fejleszteni a folyamatokat.”

Némethi Botond, NEW technology magazin/DMG MORI

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology