Ipari pontosság elérhető áron – A Shining 3D szkennerek világa
Horváth Barnabás, az ipari 3D megoldásokat kínáló Varinex Zrt. 3D szkenner specialistája a NEWtechtalk podcast csatornának adott interjúban azt mondta, 3-4 éve foglalkozik additív gyártástechnológiákkal, és a szkennelés területén nagyon pozitív tapasztalatokat szerzett a vállalat portfóliójában kiemelt helyen szereplő Shining 3D szkennerekkel kapcsolatban. A kínai gyártó széles választékot nyújt, a belépő szintű strukturált fényes szkennerektől a magasabb kategóriás ipari lézeres szkennerekig.
A szakértő véleménye szerint a Shining 3D ár-érték arány szempontjából képes igazán versenyképes lenni, hiszen a minősége vetekszik más lézeres rendszerekkel, de közben kedvezőbb árfekvésű készülékeket sorakoztat fel. A Shining 3D európai központja ráadásul Németországban található, így a hazai technikai és egyéb háttértámogatás, illetve alkatrészellátás néhány nap alatt megoldható, ami ugyancsak a márka mellett szól.
Ha kell, 20 mikron alatti pontosság is elérhető
Horváth Barnabás az ipari felhasználásra szánt modellek közül kiemelte a FreeScan Combo kézi 3D szkennert, ami ugyan belépő szintet képvisel, de már ötvözi a lézeres metrológiai pontosságot a strukturált fényes szkennelés rugalmasságával. A két szkennelési módból a felhasználó szabadon választhat, bár a Varinex specialistája szerint „túlnyomórészt inkább a lézeres szkennelési móddal szoktunk dolgozni”, hiszen ez lehetővé tesz 20 mikron alatti pontosságot is.
Az infravörös strukturált fényes módnak viszont ugyanúgy megvan a maga előnye, például az, hogy marker nélkül is lehet szkennelni, ami főleg művészeti alkalmazásoknál, például szobrok digitalizálásánál jöhet jól, hiszen ezek esetében – ellentétben az ipari felhasználással, ahol adott esetben tűpontos alkatrészgyártásról van szó – a mikronos pontosság nem elsődleges szempont.
Az iparban a markeralapú lézeres szkennelés főként minőségellenőrzésnél lehet fontos. Horváth Barnabás azt mondta, autóipari cégek mellett egy magyarországi bicikliösszeszerelő üzem is vásárolt már ilyen szkennert a Varinextől, legfőképp az alkatrészek validációja mint fő felhasználási terület miatt.
A tracker technológiával markerek sem kellenek
A Shining 3D „tracker” technológiával is újít – jegyezte meg a szakember, hangsúlyozva, hogy ebben az esetben nem a szkennelésre szánt tárgyra, hanem magára a szkennerre kerülnek a markerek, amit egy külső eszköz lekövet. Ezzel a megoldással markerfelhelyezés nélkül, mégis 20 mikron körüli pontossággal lehet szkennelni, ami különösen akkor hasznos, ha a markerfelhelyezés nem megoldható, mert például forró öntőszerszámot kell szkennelni.
A tracker rendszerek között jelentős méretkülönbségek vannak. A legnagyobb modell lefed akár 128 köbméteres térfogatot, így nemcsak autókat, hanem egész kamionokat vagy kisrepülőgépeket, esetleg repülőgépszárnyakat is könnyedén be lehet szkennelni vele.
A kb. 30 különböző szkennertípust készítő Shining 3D fejlesztései gyors ütemben zajlanak, amiben óriási szerep jut a közvetlen felhasználói visszajelzéseknek. Horváth Barnabás úgy tudja, hogy a gyártó németországi központjában gyűjtött visszajelzéseket egyenesen továbbítják a kínai anyacéghez, amelynek fejlesztői akár hetek alatt reagálnak az újonnan felmerült igényekre. A felhasználói észrevételek gyorsan beépülnek a szkennerek és a szoftverek fejlődésébe, ami szintén fontos versenyelőnyhöz juttatja a vállalatot.
További információk a szkennerről
Gábor János, NEW technology