Barion Pixel

Autonóm robotok és a mesterséges intelligencia forradalma az üzleti életben

Az autonóm robotok és a mesterséges intelligencia (MI) bevezetése alapjaiban rengette meg az üzleti működést – és a folyamatnak nem is látszik a vége! A raktárakban például a munkahelyi sérülések kockázatát csökkentik a nehéz vagy veszélyes feladatokat ellátó robotok, kiváltva a védőfelszerelésbe öltöztetett humán munkaerőt. Az Interact Analysis 2024-es jelentése szerint a raktárak közel negyede használ már robotokat, szemben a 2018-ban regisztrált 15 százalékkal. Már az autonóm robotok jelenléte több iparágban is szinte mindennapossá vált. Alkalmazzák őket a logisztikában, e-kereskedelemben, gyártásban, adatközpontokban, egészségügyben és biotechnológiában – olvasható Andrew Zarkowsky Industry Today felületén megjelent cikkében.

Amint arra az MI-vezérelt eszközök kockázatelemző specialistája rámutat, a szóban forgó robotok olyan intelligens gépek, amelyek érzékelők és vizuális adatok segítségével képesek döntést hozni és autonóm módon működni. Ugyanakkor időről időre elengedhetetlen az emberi beavatkozás, elősegítve az eszközök koordinált feladatellátását. Ezzel együtt a robotok egyik vitathatatlan előnye, hogy rájuk bízhatók a dolgozók számára monoton és veszélyes feladatok, így az emberi munkaerő kreatívabb és értékesebb munkára fókuszálhat.

Alaposan mérje fel a biztonsági kockázatot!

- Hirdetés -

Zarkowsky ugyanakkor kiemeli, hogy az autonóm robotok sem tévedhetetlenek! Hibás programozás esetén rossz műveletet végezhetnek, vagy elakadhatnak a raktárban. Ezek a helyzetek akkor válhatnak különösen veszélyessé, ha a robot emberrel dolgozik. Éppen ezért a vállalatokra komoly felelősség hárul a munkakörnyezet és a robotokra bízott feladatok meghatározása során. A robotok alkalmazása során lényeges tehát a környezetből eredő kockázatok és a biztosítási fedezet alapos felmérése.

Kéz a kézben: így kezdje a közös munkát az autonóm robottal

Alább a szakértő összegyűjtött néhány alapvetést, amelyet érdemes szem előtt tartani az autonóm robotok alkalmazása terén még gyermekcipőben járó vállalatvezetésnek.

  1. Kezdje kicsiben: Alacsony kockázatú és ellenőrzött környezetben telepítse a robotokat, hogy minimalizálja a kockázatokat és maximalizálja a tanulást, tapasztalatgyűjtést!
  2. Precíz környezetkijelölés: Jól ellenőrzött és feltérképezett helyeken dolgoztassa a robotot! Zárt térben képezze ki a gépeket egyszerű utasításokkal, majd fokozatosan növelje mozgásterét, adjon neki további feladatokat!
  3. Kollégák edukációja: Fektessen a humán munkatársak oktatásába, hogy az „emberi kollégák” minél magabiztosabban és helyesebben használják a robotokat, minimalizálva ezzel a hibázás lehetőségét, csökkentve a biztonsági kockázatokat.

A robotprogram startjához érdemes hozzáértő szakembert vagy konzultánst alkalmazni, aki kellő mélységben ismeri a technológiát és átlátja a folyamatokat. Csak a megfelelő egyensúly kialakításával és fenntartásával lehetséges a robotok sikerek integrációja az üzleti folyamatokba.

Vörös István, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology