Az Amazon bemutatta legújabb robotját, a Vulcant, amelyet a robotika, a mérnöki tudományok és a fizikai mesterséges intelligencia terén elért fejlesztésekre építve alkottak. Az új raktári eszköz képes a tapintás érzékelésére, ennek köszönhetően hatékonyabban végzi a rendelések mozgatását, miközben megkönnyíti és biztonságosabbá teszi az alkalmazottak munkáját – állítja a vállalat közleménye.
A Vulcan bemutatójára a németországi Dortmundban megrendezett „Delivering the Future” eseményen került sor, és Aaron Parness, az Amazon alkalmazott tudományokkal foglalkozó igazgatója úgy vezette fel, hogy nemcsak érzékeli a világot, hanem képes „érezni” is azt.
A Vulcan persze nem az Amazon első olyan robotja, amely képes tárgyakat megfogni, de biztosan úttörő abban, hogy érintéssel is dolgozik, azaz tudja, mikor és hogyan érintkezik egy adott tárggyal.
Az Amazon raktáraiban szövetborítású rekeszekben tárolják az árukészletet, és egy rekeszben átlagosan tíz tétel fér el. A tárgyak behelyezése vagy kivétele a szűk helyen kihívást jelentett olyan robotok számára, amelyek nem rendelkeztek emberi kézügyességgel. A Vulcan viszont képes ezzel a finomsággal dolgozni: tudja, mikor érintkezik, milyen erővel nyom, és megáll, mielőtt kárt okozna.
Így működik az Amazon tapintó raktári robotja
A Vulcan egy ún. „end of arm tooling” eszközzel dolgozik, amely egy hajvasalóra rögzített vonalzóra emlékeztet, és erő-visszacsatoló szenzorokkal rendelkezik. Ezek jelzik, mekkora erővel nyom vagy fog meg valamit. A vonalzószerű rész eltolja a rekeszben lévő tárgyakat, hogy helyet készítsen elő egy új elemnek. A karok, avagy „lapátok” tartják az új tárgyat, és a tárgy méretéhez, formájához igazítják a szorítást, majd beépített szállítószalagok segítségével a rekeszbe juttatják.
A rekeszekből történő kivételhez a Vulcan egy kamerával és vákuumos tapadókoronggal felszerelt kart használ. A kamera kiválasztja a céltárgyat, illetve a legjobb megfogási pontot. A tapadókorong megragadja, közben a kamera ellenőrzi, hogy csak a kívánt tárgyat emelte-e ki, elkerülve további elemek együttes kivételét.
A robot az Amazon raktáraiban tárolt különféle termékek körülbelül 75 százalékát képes kezelni, és olyan sebességgel dolgozik, mint az első vonalbeli dolgozók. Azt is felismeri, ha nem tud megmozdítani egy tárgyat: ilyenkor emberi segítséget kér, ezáltal kombinálja a technológia és az emberi munkaerő előnyeit.
A Vulcan fejlesztését az a felismerés indította el, hogy a dolgozók minden alkalommal, amikor létrát használnak, kisebb hatékonysággal és ergonómiával dolgoznak.
A robotot évekig építették, különböző technológiák, például erő-visszacsatolásos szenzorok és egy olyan „kéz” segítségével, amely képes több millió egyedi tárgyat kezelni. Ezeken kívül kellett egy eszköz, amely különféle formájú csomagokat tol odébb. Utóbbi már fizikai mesterséges intelligenciát is igényelt, hogy képes legyen meghatározni, mely tárgyakat lehet kezelni, illetve mi és hová fér el a rekeszekben.
A Vulcan mesterséges intelligenciáját nemcsak számítógépes szimulációkkal, hanem fizikai, érintési és erőadatokon alapuló valós világbeli példákon keresztül képezték. Ez magában foglalta zoknik felvételét és törékeny elektronikai cikkek mozgatását is. A Vulcan saját hibáiból tanul, és az érintések révén egyre pontosabbá válik – hasonlóan ahhoz, ahogyan a gyerekek tanulják meg a világ működését.
Gábor János, NEW technology