Dinamikus növekedéssel zárta az évet a Raben csoport, új piacokkal és fejlesztésekkel erősödött 2025-ben
2025 a dinamikus növekedés és a stratégiai fejlesztések éve volt a Raben csoport számára: a vállalat két új piacra és új kontinensre is belépett, miközben jelentős, létesítmény- és flottafejlesztést célzó beruházásokat is végrehajtott. Az instabil piaci környezet ellenére a cég elindította működését Svájcban és Törökországban, felvásárolta a hollandiai DGO Express-t, átalakította holland hálózatát, valamint új és bővített raktárkapacitásokat adott át Magyarországon, Németországban, Ausztriában, Romániában, Lengyelországban és Szlovákiában. A fejlesztések tovább erősítették a csoport működését, és stabil alapot teremtettek a 2026-os további növekedéshez.
A 2025-ös év a logisztikai iparág számára a kivételes bizonytalanság időszaka volt – a bonyolult makrogazdasági és geopolitikai környezet, a költségnyomás, a szabályozások növekvő száma és a munkaerőhiány egyaránt hatással volt az európai logisztikai szolgáltatók működésére. A vállalatoknak egyszerre kellett szembenézniük a csökkenő volumenekkel, a munkaerő-, energia- és külső szolgáltatási költségek emelkedésével. A Raben csoport ezért azokra a kezdeményezésekre összpontosított, amelyek erősítik hosszú távú növekedési potenciálját – beleértve a hálózatfejlesztést, a működési hatékonyságot és a szervezeti ellenálló képességet támogató stratégiai beruházásokat.
„A 2025-ös év rendkívül megterhelő volt az egész logisztikai szektor számára: a csökkenő volumenek és az emelkedő költségek bennünket is érintettek, különösen az év második felében – mondta Ewald Raben, a Raben csoport vezérigazgatója. Mindezek ellenére a Raben csoport ismét bizonyította ellenálló képességét: kihívásokkal teli gazdasági és geopolitikai környezetben is több mint 6%-os növekedést értünk el, árbevételünk meghaladta a 2,3 milliárd eurót, a küldeményszám pedig több mint 5,1%-kal nőtt. Ezzel tovább erősítettük piaci pozíciónkat egy alapvetően visszaeső környezetben, miközben több országunk – különösen Közép- és Kelet-Európában – kiemelkedő működési teljesítményt nyújtott.”
„A tavalyi év egyben a tudatosan felépített, stratégiai fejlesztések időszaka is volt a Raben csoport számára. Elindítottuk működésünket Svájcban és Törökországban, felvásároltuk a hollandiai DGO Expresst, átalakítottuk holland hálózatunkat, és tovább folytattuk beruházásainkat korszerű raktárakba és fejlett rendszerekbe Európa-szerte. Ezek a hosszú távra tervezett lépések ugyan hatással voltak pénzügyi eredményeinkre, a csoport azonban így is stabil jövedelmezőséget ért el: EBITDA-szintünk meghaladta az 5%-ot, működési cash flow-nk pedig megközelítette a 100 millió eurót. A nettó eredményt a felvásárlásokhoz kapcsolódó goodwill nem pénzbeli amortizációja miatt veszteség terhelte 2025-ben, de ezt tudatos, jövőbe mutató döntéseink következményének tekintjük. Meggyőződésünk, hogy ezek a beruházások szilárd alapot teremtenek a 2026-os stabil növekedéshez is. Hiszünk abban, hogy a kihívásokkal teli időszakok nem a lassításról, hanem a tudatos előrelépésről szólnak” – tette hozzá a vezérigazgató.
A közúti szállítás továbbra is a csoport szolgáltatási portfóliójának legnagyobb részét képviselte (közel 67%), ezt egészítette ki a szerződéses logisztika (csaknem 13%), az FTL (több mint 7%), a Fresh Logistics (7%), a 4PL (2%) és az egyéb szolgáltatások.
„A Raben Magyarország számára 2025 a stabil növekedésről, a tudatos fejlesztésekről és a szolgáltatási képességeink további erősítéséről szólt. Tavaly ünnepeltük magyarországi működésünk 15. évfordulóját. Visszatekintve a kezdetektől megtett utunkra büszkén mondhatom, hogy az elmúlt években több mint duplájára növeltük raktárkapacitásainkat, országos jelenlétet építettünk ki, és ma már közel 470 fős csapattal, folyamatosan bővülő küldeményforgalommal, valamint egyre erősebb nemzetközi és regionális kapcsolatokkal dolgozunk azon, hogy partnereinket még gyorsabban, hatékonyabban és nagyobb transzparenciával szolgáljuk ki. Ahogyan 2025-ben, úgy idén is az a célunk, hogy ne pusztán logisztikai szolgáltatóként, hanem megbízható, hosszú távon gondolkodó üzleti partnerként segítsük ügyfeleink növekedését, és jelen legyünk Magyarországon” – mondta Üveges Zoltán, a Raben Trans European Hungary Kft. értékesítési vezetője.
A Raben Európában
2025-ben tizenhétre nőtt azon országok száma, ahol a Raben csoport üzleti egységekkel rendelkezik. A második negyedévben a svájci Sieber Transport AG integrálódott a Raben struktúrájába, az 50 éves múltra visszatekintő családi vállalkozás felvásárlásának eredményeként létrejött új cég teljes körű gyűjtőszállítmányozási szolgáltatásokat kínál Svájcban és egész Európában.
2025 júniusában új operatív vállalat jött létre Törökországban, újabb elemmel bővítve a gyűjtőszállítmányozási hálózatot. A keleti irányok egyre népszerűbbek, Törökország pedig stratégiai csomópont, amely összeköti Európát, Ázsiát, a Közel-Keletet és Kínát, így kulcsszereplő a globális ellátási láncban. A Raben Türkiye nemcsak megkönnyíti a keleti irányú szállítmányozást, hanem egy, az egész kontinenst lefedő és átfogó szolgáltatásokat kínállogisztikai szolgáltató üzleti egységeként új lehetőségeket is teremt azon török exportőrök számára, akik európai országokkal, például Németországgal kívánnak együttműködni. Az új piac javítja az áruk áramlását Kelet és Nyugat között, és szimbolikus jelentőséggel is bír – a Boszporusz-hídon való átkeléssel és egy másik kontinensen létrehozott saját vállalattal a Raben csoport lassan Európán kívülre is terjeszkedik, és globális szereplővé válik.
Emellett a logisztikai szolgáltató tavaly Hollandiában is tovább erősítette pozícióját, abban az országban, ahol a vállalat története kezdetét vette. Februárban megszerezte a közúti szállítási és raktározási szolgáltatásokat nyújtó, családi tulajdonban lévő DGO Express 100%-os tulajdonrészét, amely a Sent Waninge Group részeként működött. Az akvizícióval a vállalat hoogeveeni központja, 130 munkatársa és 80 járműből álló flottája is a Raben csoporthoz került.
2025-ben a Raben 20 éves jelenlétét ünnepelte a német piacon. Júniusban a garchingi depó új telephelyre költözött, amely négyszer akkora, mint az előző és kedvező elhelyezkedésű az autópálya közelében. Az új létesítmény mintegy 8 500 m² cross-docking területet és körülbelül 4 500 m² logisztikai műveletekre szánt területet foglal magában. Ez nemcsak jelentős kapacitásbővülést jelent, hanem korszerű irodai és raktári felszereltséget is, amely javítja a munkakörülményeket és hozzájárul az energiahatékonysághoz.
Szinte ezzel egy időben indult el egy új logisztikai központ működése Dél-Németországban. A baden-badeni létesítmény példa a skálázható, fenntartható és ügyfélközpontú beruházásokra, amely várhatóan jelentősen csökkenti a kibocsátásokat, miközben növeli a működés hatékonyságát. A több mint 30 500 m²-es területen létrehozott innovatív központ új mércét kíván felállítani a logisztikai iparágban: többek között 5 500 m² raktárkapacitással, 51 rakodórámpával, elektromos autó- és tehergépjármű-töltőállomásokkal, 11 kamionparkolóval és 234 m² szociális helyiséggel rendelkezik.
A Raben Austria eközben egy új raktárral büszkélkedhet. A 14 000 m²-es telephely cross-docking területet (4 000 m²), komissiózó és VAS-területet (1 500 m²), tömbtárolót (3 000 m²), 7 000 raklaphelyet állványokon és 10 rámpát foglal magában. A kiváló elhelyezkedésű létesítmény a fenntarthatóság jegyében épült, napelemes rendszerekkel és elektromos járműtöltőkkel.
A közép-európai régió erős teljesítményét jól jelzi a Raben csoport romániai növekedése: az elmúlt évben a raktárkapacitás 19 000-ről 32 200 négyzetméterre nőtt, a havonta kezelt küldemények száma 50 ezerről 70 ezerre emelkedett, a munkavállalói létszám pedig 200-ról 300 főre bővült. Szlovákiában új létesítmények nyíltak Zsolnán és Kassán, míg Magyarországon Debrecenben új, nagyobb telephelyre költözött a vállalat, Tatabányán pedig további kapacitásbővítések zajlottak.
Tavaly napi járatok indultak Görögország és Csehország, Szlovákia, Magyarország, Románia, Bulgária és Ausztria között, 24–48 órás tranzitidővel. 2025 szeptemberétől emellett heti két szállítás indul Lengyelország és Ukrajna között. Összesen a Raben csoport már 700 napi kapcsolatot kínál több mint 150 útvonalon a saját telephelyei között, 27 országot összekötve és évente körülbelül 7,8 millió raklapot mozgatva Európa-szerte.
Raben

