Donald Trump április első napjaiban „kölcsönös vámok” címmel új vámpolitikát hirdetett, amely szerint minden Egyesült Államokba importált termékre tízszázalékos általános vámot vet ki. Sok USA-val kereskedő ország számára azonban ez az érték nagyságrendekkel magasabb lesz: rögtön az Európai Uniót az alapvám kétszeresével sújtotta a Trump-adminisztráció.
A Fehér Ház szerint a vám „egyéni, kölcsönösségen alapuló magasabb vámtételt tartalmaz azon országok számára, amelyekkel szemben az Egyesült Államoknak a legnagyobb kereskedelmi hiánya van”. Ez alatt olyan országokat értenek, amelyek nagyobb értékben exportálnak árukat az USA-ba, mint amennyit ugyanonnan vásárolnak.
Az Egyesült Királyság például a 10 százalékos alapvám alá fog esni, míg a legtöbb amerikai kereskedelmi partner – köztük az Európai Unió – sokkal magasabb vámokkal számolhat. Az EU esetében ez 20 százalékot jelent.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen közleményben sajnálkozott Trump döntése miatt, amit szerinte „meg fog szenvedni” a világgazdaság. „A következmények milliók számára lesznek súlyosak, különösen a legsebezhetőbb országokban. A vámok a világ minden táján sújtani fogják a fogyasztókat is. Ennek hatását azonnal érezni is fogják.”
A politikus szerint az új vámok bevezetése magasabb élelmiszerárakkal, drágább gyógyszerekkel, magasabb közlekedési költségekkel és emelkedő inflációval jár. „A vállalkozások – nagyok és kicsik egyaránt – az első naptól kezdve megtapasztalják a fokozódó bizonytalanságot, a beszállítói láncok megszakadásán át a növekvő bürokratikus terhekig.”
Ursula von der Leyen úgy véli, a legrosszabb az, hogy „nincs rend ebben a káoszban, nincs egyértelmű út, miközben az USA összes kereskedelmi partnere érintett”. Az EB elnöke emlékeztetett: az elmúlt nyolcvan évben az európai–amerikai kereskedelem munkahelyek millióit hozta létre, és a fogyasztók mindkét oldalon élvezték az alacsonyabb árakat, a vállalkozások pedig hatalmas lehetőségekből profitáltak, ami „példátlan növekedést és jólétet eredményezett”.
Elismerte ugyanakkor, hogy a globális kereskedelmi rendszernek komoly hiányosságai vannak, ezért egyetért Trump elnökkel abban, hogy „egyesek tisztességtelen előnyt kovácsoltak a jelenlegi szabályokból”. Éppen ezért készen áll támogatni minden olyan erőfeszítést, amely „alkalmassá teszi a globális kereskedelmi rendszert a világgazdaság valóságára”.
Az európai politikus szerint a vámok önmagukban nem jelentenek megoldást a problémákra, viszont az EU nem hagyhatja őket válasz nélkül. „Már véglegesítjük az első ellenintézkedési csomagot az acélra kivetett vámokra adott válaszként, és további lépéseket készítünk elő, hogy megvédjük érdekeinket, illetve vállalkozásainkat, ha a tárgyalások kudarcot vallanak.”
Gábor János, NEW technology