Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Ezzel az új membrántechnológiával elérhető a fenntartható lítiumkitermelés

Egy nemzetközi kutatócsoport új típusú membránokat fejlesztett ki, amelyek elektromosság segítségével érik el a lítium kiválasztását a sós tavak vizéből. Az új technológia fenntarthatóbbá és hatékonyabbá teheti a lítiumkitermelést, amely kulcsfontosságú az okostelefonok, laptopok és elektromos járművek akkumulátoraihoz.

A brit, francia és kínai tudósokból álló csapat a Nature Water folyóiratban publikálta a kutatás eredményeit. Mint írják, a fejlesztés során olyan speciális szűrőmembránokat hoztak létre, amelyek elektrodialízis segítségével közvetlenül választják ki a lítiumionokat a sós vízből. A technológia hatékonyan különíti el a lítiumot más sóionoktól, így tiszta, akkumulátorgyártáshoz megfelelő minőségű lítium-karbonát állítható elő.

„Ez a kutatás csökkentheti a lítiumbányászat környezeti hatásait, és hozzájárulhat a megújuló energiaforrások hatékonyabb tárolásához, de más területeken is alkalmazható lehet, például kritikus fémek kinyerésére szennyvízből, illetve műanyag- és akkumulátor-újrahasznosítás során” – magyarázta az előnyöket Dr. Qilei Song, az Imperial College London munkatársa.

- Hirdetés -

A csapat által kifejlesztett membránok szubnanométeres csatornákat tartalmaznak, amelyeket speciális kémiai csoportok vonnak be. Ezek kölcsönhatásba lépnek az ionokkal, miközben azok áthaladnak rajtuk, lehetővé téve a töltött ionok hatékony szétválasztását.

„Sürgető szükség van fenntarthatóbb eljárásokra, amelyek egyszerre kezelik a globális ásványianyag-hiányt és a tiszta vízellátás problémáját, ezzel elősegítve a körforgásos gazdaság kialakulását” – érvelt a tanulmány létjogosultsága mellett a kutatást vezető professzor. Melanie Britton hozzáfűzte: komolyan bízik abban, hogy az új technológia jelentős előrelépést hozhat a lítiumkitermelésben, és hozzájárulhat az energiaellátás jövőjének alakításához.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology