Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Folyékony szenzorok adják vissza a tapintás érzését

- Hirdetés -

Az amerikai fejlesztésű művégtag ujjbegyenként háromezer természetes receptor nyomásérzékelő munkáját végzi el, így a viselőjük ismét átélheti a tárgyak mozgatásához nélkülözhetetlen tapintás képességét. Ez eddig teljesen hiányzott a mozgásra-fogásra képes protézisekből, ami sok bosszúságot okozott a pácienseknek, hiszen rendszeresen ejtették el vagy zúzták össze, ami a műkezük ügyébe került.

A lehető legtermészetesebb kézfelület mesterséges megalkotása a Floridai Atlantic Egyetem mérnöki munkáját dicséri. A kutatók úgy tudják, hogy ők az elsők, akik folyékony fémből készült, nyúlánk tapintásérzékelőket építettek egy protézis ujjbegyeibe. A technológiát szilikon alapú elasztomerbe csomagolták, ami azért lényeges, mert az anyag jó vezető, miközben kellő rugalmasságot és nyújthatóságot biztosít.

A kész kezet – amelyhez négy, gépi tanuláson alapuló algoritmust írtak – robotkarhoz csatlakoztatták, majd különböző anyagokon, más-más sebességű simításokkal tesztelték a tudását. A folyékony fémszenzoroktól érkező információk alapján arra jutottak, hogy a négy különböző ujjbegybe integrált érzékelés egy időben volt képes megkülönböztetni a bonyolult, többféle textúrájú felületeket, és 99,2 százalékos pontosságot ért el. A gyakorlatba átültetve ez azt jelenti, hogy az új technológia fokozni tudja a protézisek feletti kontrollt, és kézzelfogható visszacsatolást nyújt a betegeknek, tehát lényegében visszaadja a korábban elvesztett érzékelést.

„A tapintószenzor kidolgozásáért szignifikáns kutatások zajlottak, de még mindig ott tartunk, hogy könnyebb, olcsóbb, kombináltabb érzékeléssel rendelkező művégtagok kellenének”, mutatott rá Erik Engeberg egyetemi docens, a tudományos munkát leíró tanulmány társszerzője. „Szilárdan hisszük, hogy az eredményeink hasznosak lesznek, és a közeljövőben még realisztikusabb tapintásélményt adhatnak a műkezet viselő embereknek.”

Gábor János, NEW technology

Forrás: The Engineer

Érdemes elolvasni
NEW technology