Háromszor drágább iPhone-ok jöhetnek, ha az USA-ba kell vinni a gyártást
Nem csitulnak a hullámok, amelyek Donald Trump amerikai elnök múlt hónapban tartott „Felszabadulás napi” beszéde nyomán csaptak fel, miután „kölcsönös” vámokat lengetett be a fél világgal szemben. Az elnök akkor azzal érvelt, hogy az intézkedés hatására „a munkahelyek és a gyárak hatalmas erővel térnek vissza” az Egyesült Államokba, csökkentve vagy megszüntetve a külföldi gyártó és összeszerelő tevékenységeiket.
Trump hangsúlyozta, hogy különösen szeretné, ha az ikonikus amerikai terméknek számító iPhone-t „nem Indiában vagy bárhol máshol” gyártanák az USA helyett. „Ha ez nem így történik, az Apple-nek legalább 25 százalékos vámot kell fizetnie az Egyesült Államoknak” – fűzte hozzá.
Ennek persze meglenne a maga negatív hatása, elsősorban a vásárlókra nézve – vezette le a CNN-nek a Wedbush Securities pénzügyi szolgáltató technológiai kutatásokért felelős vezetője. Dan Ives szerint ha az iPhone-t az Egyesült Államokban gyártanák, az átlagos ára a jelenlegi ezer dollárról (kb. 360 ezer forintról) akár 3500 dollárra (több mint 1,2 millió forintra) emelkedne. A legalább háromszoros drágulás a szakértő szerint azért következne be, mert rendkívül költséges volna lemásolni azt az összetett gyártási rendszert, amely jelenleg Ázsiában működik.
A mobiltelefon-alkatrészek gyártását és összeszerelését évtizedekkel ezelőtt vitték át Ázsiába, mivel az amerikai cégek elsősorban a szoftverfejlesztésre és a termékdizájnra összpontosítottak, amelyek sokkal magasabb haszonkulccsal kecsegtetnek. Ez a lépés segített az Apple-nek abban, hogy a világ egyik legértékesebb vállalatává váljon, és meghatározó szereplő legyen az okostelefon-piacon.
A befektetők éppen ezért aggódnak, hogy hogyan hatnak majd a vámintézkedések az Apple kiterjedt, főként Kínára és Tajvanra támaszkodó beszállítói láncára. Ives szerint az iPhone-gyártás és -összeszerelés körülbelül 90 százaléka Kínában történik, míg a készülékeket működtető chipek főként Tajvanról, a kijelzőpanelek pedig Dél-Koreából érkeznek.
Az amerikai kormány ugyan már mentesítette az okostelefonokat és más félvezetőket tartalmazó elektronikai termékeket a Kínára kivetett „kölcsönös” vámok legmagasabb szintje alól, de az Apple-nek így is 20 százalékos vámot kell fizetnie.
Tim Cook, az Apple vezérigazgatója a legutóbbi pénzügyi beszámoló során elmondta, hogy „a legtöbb” iPhone, amelyet az Egyesült Államokba szállítanak, már Indiából érkezik. Hozzátette: a vámok ebben a negyedévben akár 900 millió dollárral (kb. 322 milliárd forinttal) emelhetik az Apple költségeit.
A vállalat az utóbbi években valóban igyekezett diverzifikálni a gyártóbázisait, és Kína mellett Indiában, illetve Brazíliában is bővítette tevékenységét, ám Gene Munster, a Deepwater Asset Management ügyvezető partnere szerint ezzel együtt is nehéz lenne elkerülni az iPhone-ok áremelését. „Ha a vám 30 százalék alatt marad, akkor valószínűleg a legtöbb terhet maguk fogják viselni, de egy ponton túl szerintem muszáj lesz megosztaniuk a költségeket” – jósolta a szakértő.
Gábor János, NEW technology