Hullám-, szél- és napenergia termelésére is képes az új hibrid energiatutaj
A NoviOcean svéd energiaipari vállalat úttörő megoldást kínál a tiszta energia termelésére egy új hibrid energiakonverterrel (HEC). A rendszer kombinálja a hullám-, szél- és napenergia hasznosítását, így jelentős előrelépést ígér a fenntarthatóenergia-szektorban. A NoviOcean HEC-je kétszer annyi energiát képes előállítani egy adott tengeri területen, mint a hagyományos szélerőművek, ráadásul alacsonyabb energiaköltségeket (LCOE) ígér már a kezdeti szakaszban.
A NoviOcean hibrid energiakonvertere egy 38 méteres tutaj, amelyre vertikálisan szélturbinákat, a burkolatára pedig napelemeket szereltek. A teljes rendszer közel 1 MW teljesítményt generál, átlagosan 40 százalékos kapacitáskihasználtsággal. Az alapelv egyszerű: a tutaj a hullámokkal együtt mozog, miközben a felszínén található szélturbinák és napelemek folyamatos energiatermelést biztosítanak, így az eszköz attól függetlenül energiát termel, hogy éppen süt-e a nap, vagy fúj-e a szél. A gyártó állítása szerint napenergiából 50, szélenergiából 300, hullámenergiából pedig 650 kW a tutaj kapacitása.
Az innovatív megoldás egyaránt épít a már bevált technológiákra és a saját, szabadalmaztatott fejlesztésekre. A NoviOcean HEC rendszerének tervezése moduláris, vagyis könnyen gyártható, telepíthető és karbantartható. Ezen felül a környezeti hatásai alacsonyak, így jobb teljesítmény-súly arányt mutat, mint a ma ismert tengeri szélerőművek.
Kísérleti és pilot szakaszban van az energiatutaj
A NoviOcean készüléke hullámmedencékben és Stockholmhoz közeli tengeri környezetben is sikeresen vizsgázott, így a technológia már a gyakorlatban is bizonyított. Egy kisebb verzió jelenleg egy svéd szigeten, Svanholmenen biztosítja a háztartások energiaellátását. A vállalat célja a teljes méretű pilot üzem beindítása, amelyhez partnereket keres, elsősorban a szélerőmű szektorból. Bár a svéd vizek nem elég hullámgazdagok a teljes rendszer kihasználásához, az Atlanti-óceán és az amerikai partvidékek ideálisak lehetnek – véli a vállalat.
Az NoviOcean jelenleg 12 millió eurót (kb. 4,8 milliárd forintot) szeretne összeszedni a projekt további fejlesztésére, és jó úton halad: 30 millió svéd korona (több mint egymilliárd forint) már befolyt az EU és Svédország támogatásával, de zöldhitelt is kaptak és klímadíjban ugyancsak részesítették őket. Az egyik legnagyobb kihívás tehát jelenleg a szükséges finanszírozás biztosítása, ami elengedhetetlen a NoviOcean hibrid energiamegoldásának teljes piaci bevezetéséhez és a jövőbeli projektek megvalósításához.
Gábor János, NEW technology