Spanyolország és Portugália példa nélküli, súlyos áramkimaradásokat szenvedett el április 28-án. Az országos szintű zavar megbénította a mobilhálózatokat, leállította a repülőtereket és a vasúti közlekedést, illetve emberek milliói maradtak áram nélkül.
Az áramszolgáltatást azóta a legtöbb érintett területen fokozatosan helyreállították, de a hirtelen kimaradás kiváltó okaira még nincs kimerítő válasz – hívja fel a figyelmet a The Engineer. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a teljes vizsgálat akár hetekig vagy hónapokig is eltarthat, és jó eséllyel az infrastruktúra súlyos hiányosságaira fog rámutatni.
Bár a hirtelen leállás miatt sokan szándékosságra gyanakodtak, Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök közölte, hogy ő Mark Rutte NATO-főtitkárral, míg Luís Montenegro portugál miniszterelnök António Costa ET-elnökkel egyeztetett, és a rendelkezésre álló információk alapján mind arra jutottak, hogy a kibertámadás lehetősége elenyésző.
A BBC kérdésére a portugál REN energiacég felvetette, hogy a kimaradásokat az úgynevezett „indukált légköri rezgés” jelenség okozhatta. Ez akkor lép fel, amikor szélsőséges hőmérséklet-ingadozások oszcillációt idéznek elő a nagyfeszültségű vezetékekben, megváltoztatva azok elektromos tulajdonságait, így mechanikai hibák vagy károsodások történhetnek.
David Brayshaw, a Readingi Egyetem klímatudományos és energia-meteorológiai professzora szerint ha ez az ok igazolást nyer, akkor kritikusan fontossá válik az éghajlatváltozás energiarendszerekre gyakorolt hatásának kutatása.
Jianzhong Wu, a Cardiffi Egyetem többvektoros energiarendszerekkel foglalkozó professzora hangsúlyozta, hogy „Spanyolország és Portugália villamosenergia-hálózatai szorosan összekapcsolódnak nagyobb európai rendszerekkel. Ez normál körülmények között ellenállóbbá teszi a rendszert, de ha jelentős szinkronizációs hiba lép fel, akkor a zavarok gyorsan szétterjedhetnek. Ebben az esetben úgy tűnik, hogy a zavar gyorsan végigsöpört az Ibériai-félszigeten.”
Wu szerint előfordulhat, hogy nem egyetlen hiba, hanem kisebb zavarok sorozatai — például berendezéshibák, emberi mulasztások, időjárási események vagy kibertámadások — váltották ki az eseményláncot, amely végigterjedt az elektromos hálózaton.
Victor Becerra, a Portsmouthi Egyetem energiarendszerek professzora szerint „az ilyen esetek megmutatják, mennyire összetett a modern energiarendszerek működtetése, különösen amikor egyre több megújuló energiaforrást integrálunk a hagyományos források mellé, miközben nő az energiaigény, és sok helyen elöregedett az infrastruktúra.” Mint mondta, „ritkán fordulnak elő ilyen események, de jól mutatják, mennyire fontos a stabil hálózatirányítás, az infrastruktúrába való befektetés és a regionális együttműködés a műszaki hibák és külső fenyegetések elleni védekezés érdekében”.
Gábor János, NEW technology