Az utóbbi évtizedekben India egy sor olyan nyilvánosságot szolgáló digitális platformot épített ki, amelyek növelték a polgárok jólétét – írja a The Economist.
Az „India Stack” néven ismert platformok kiterjedt hálózata a „digitális közinfrastruktúra” (dpi) néven vált ismertté. India ezt a dpi-t szeretné exportálni – és eközben tovább építeni a gazdaságát és befolyását. Az ötlet hasonlít a kínai infrastruktúra-központú Belt and Road kezdeményezésre, és tulajdonképpen annak a szoftveralapú indiai változataként írható le.
Narendra Modi, India miniszterelnöke az indonéziai G20 találkozón elmondta, hogy a digitális átalakulás előnyei nem korlátozódhatnak az emberiség egy kis részére. India szerepét a digitális átalakulásban Vishwaguruhoz hasonlította, aki a világ tanítómestere a szubkontinens mitológiájában.
A dpi a személyazonosság, a fizetés és az adatkezelés funkcióit foglalja magában
Először az Aadhaarnak nevezett biometrikus digitális személyazonossági rendszert vezették be 2010-ben, majd ezt követte az egységes fizetési felület (upi). A 2016-ban elindított platform már az indulásának évében az összes nem készpénzes kiskereskedelmi fizetés 73 százalékát bonyolította le az országban. A dpi harmadik pillére az adatkezeléssel kapcsolatos. A 12 számjegyű Aadhaar-számuk használatával az indiaiak hozzáférhetnek olyan online dokumentumokhoz, amelyek hitelességét a kormány garantálja. Ez a Digilocker nevű rendszer adóügyi dokumentumokhoz, oltási igazolásokhoz és egyebekhez kapcsolódik.
Az indiai kormány szerint a dpi által 2013 és 2021 között a GDP 1,1 százalékát takarították meg. A dpi megkönnyítette, jövedelmezőbbé és biztonságosabbá tette milliónyi indiai kiskereskedő életét, valamint több százmillióan kapnak közvetlen segélyátutalásokat egyenesen az Aadhaarral összekapcsolt bankszámlájukra India jóléti rendszeréből, amely jelentősen csökkentette a korrupciót.
A kormány hamar észlelte ezeket a jótékony hatásokat, és ennek további kiaknázása érdekében a közelmúltban több új digitális platformot is elindított, mint például az Open Network for Digital Commerce és a Sahamati rendszereket, amelyek segítenek a kisvállalkozásoknak kapcsolatot teremteni fizetési és logisztikai szolgáltatókkal, valamint megosztani pénzügyi adataikat a hitelkérelmek egyszerűsítése érdekében.
India szeretne példát mutatni a fejlődő országok számára, hiszen a dpi rendszer lehetőséget ad számukra a nyugati országokkal való versenyben való felzárkózásra és a nagyobb fokú függetlenség elérésére. Ez kölcsönösen előnyös üzletet jelent India és a kezdeményezésében partnernek szegődő országoknak egyaránt. A fejlődő országokban a technológia serkenti a gazdasági növekedést és átláthatóbbá teszi a közigazgatási folyamatokat, míg India diplomáciai és gazdasági előnyökre tesz szert.
Az indiai digitális fejlesztéseknek több célja is van a nemzetközi színtéren. Az egyik ilyen az indiai vállalkozások exportkapacitásának növelése és az indiai technológiai szolgáltatók globális piacra való kiterjesztése. Az ország jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy vonzó üzleti környezetet teremtsen a technológiai vállalkozások számára, és segítse őket a globális piacra lépésben.
India emellett a diplomácia eszközeit is használja, hogy növelje nemzetközi befolyását. A dpi rendszer külföldre való exportálásával Újdelhi növeli diplomáciai kapcsolatait és erősíti nemzetközi hírnevét.
Az indiai digitális infrastruktúra exportjának egyik példája a BHIM-UPI (Bharat Interface for Money – Unified Payments Interface) rendszer. India támogatja más országoknak a BHIM-UPI-hoz való hozzáférését, ezzel elősegítve digitális fizetéseket és a pénzügyi inklúziót. Így India nemcsak technológiát exportál, hanem hosszútávú gazdasági és pénzügyi együttműködést is kialakít más országokkal.
Az Indiai Fizetési és Elszámolási Intézet (NPCI) leányvállalata, az NPCI International különösen nagy sikert ért el a nemzetközi térben. Az NPCI International a bangalori egyetem által létrehozott Modular Open Source Identity Platformot (mosip) exportálta, amelyhez elsők között a Fülöp-szigetek csatlakozott, majd Marokkó és további olyan országok, mint Etiópia, Guinea, Sierra Leone, Srí Lanka és Togo.
Újdelhi ingyen kínálja ezeket a technológiákat és platformokat, ezáltal üzleti lehetőségeket is teremt az indiai IT-cégek számára fejlesztési és karbantartási szerződések formájában. Az indiai technológiai rendszerek elterjedése révén az ország befolyása is növekedhet.
India és kormánya a dpi exportálásával egy olyan új utat nyitott meg, ami sokat segíthet a fejlődő országok felzárkózásán, és az indiai belső gazdaságot is fellendíti. A dpi Indiában való bevezetése után rögtön óriási hasznot hozott a társadalom számára, és ennek exportálása révén India sokat segíthet a nemzetközi kapcsolatok javításában és a digitális infrastruktúrák összehangolásában. Ez kétségtelenül növelni fogja az ország nemzetközi megítélését és gazdasági lehetőségeit.
Némethi Botond, NEW technology magazin