Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Így néz ki a fúziós erőmű – bemutatta első látványterveit a Tokamak

A fúziós reaktorok megvalósításán dolgozó Tokamak Energy bemutatta a várhatóan a 2030-as évek elején felépülő erőművének első látványterveit. A brit energetikai vállalat létesítménye 50 ezer háztartás áramellátásához elegendő villamos energiát fog termelni – írja az Interesting Engineering.

Bár a megújuló energiaforrások, mint a szél- és naperőművek nélkülözhetetlen részei a minél kisebb emisszióval járó energiatermelésnek, a tisztább energiára való átállásban létfontosságúak a nagy tárolórendszerek, illetve az olyan éjjel-nappal és időjárástól független megoldások, mint a fúziós erőművek. Ezektől a rendszerektől sokat vár a világ, de a technológiát még tökéletesíteni kell.

A fúziós atomenergia kétségtelenül a jövő nagy reménysége: az atomok egyesítéséből, sugárzó hulladék termelése nélkül kinyert nagy mennyiségű energia olyan álom, amit néhány évtizeddel ezelőtt még lehetetlennek tartottunk, de ma már tudjuk, hogy néhány évtizeden belül valósággá válhat. A jelentősége óriási lenne, hiszen egy kilogramm szén-dioxid-kibocsátás nélkül előállított fúziós üzemanyagból kb. ugyanannyi energia nyerhető, mint 10 ezer tonna szén elégetéséből.

- Hirdetés -

Az egyik első ilyen létesítmény lehet a világon a Tokamak Energy erőműve, ami rendkívül megbízható és biztonságos módon termelne igény szerinti mennyiségű energiát. A technológia működésének kulcsa az, hogy a fúzióból eredő plazma hője – ami vetekszik a Nap magjának hőmérsékletével – ne érintkezzen a reaktor falával. Ezt a vállalat a tokamak névre keresztelt, gyűrű alakú eszközbe épített erős mágnesek segítségével éri el.

Az angol vállalat persze ettől az eszköztől kölcsönözte a nevét, és évek óta dolgozik a plazmatartály fejlesztésén. A legjelentősebb mérföldkövet 2021-ben érték el, amikor 100 millió Celsius-fokos fúziós plazmával állítottak elő energiát. Most az Egyesült Királyság Atomenergia-hatóságával együttműködve ennek az eszköznek a további fejlesztésein dolgoznak. Az ST-E1 nevű létesítmény első éles tesztjére 2026-ban kerülhet sor, és ha sikeres lesz, akkor a Tokamak Energy megkezdi a felkészülést a hálózatba kapcsolásra.

Az ST-E1 500 megawattos változatai ezt követően a világ számos pontján felépülhetnek, és a vállalat szerint alacsonyabb beruházási, illetve üzemeltetési költségekkel telepíthetők, sőt, biztonságosabbak is, mint a maghasadással működő (fissziós) társaik. A látványtervekből teljesen világos, hogy külsőre sem sok köze lesz a mai atomerőművekhez.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology