Innovációk és kihívások a BrightHillsnél: Az AI és digitalizáció jövője
Az elmúlt időszakban a BrightHills két jelentős innovációval gazdagította portfólióját. Az egyik egy AI alapú szoftvertesztelési megoldás, amely hatékonyságot és költségmegtakarítást hoz ügyfeleiknek. A másik, a Skilling Me! platform, amely a vállalati oktatást és digitalizációt támogatja gamifikációval. Bár a cég szembesül a politikai és gazdasági kihívásokkal, az AI nyújtotta lehetőségek kiaknázásával igyekeznek előnyt kovácsolni a nehézségekből. Az új névvel, BrightHills-ként folytatva, céljuk a hazai jelenlét erősítése és a nemzetközi sikerek folytatása.
Árki Lászlóval, a cég sales és kommunikációs menedzserével beszélgettünk!
Milyen innovációkkal jelentetek meg az elmúlt időszakban, vagy mivel terveztek megjelenni a következőkben?
Dinamikusan indult az évünk, nem tétlenkedtünk, két megoldásunkat emelném ki. Elsőként a szoftvertesztelés során használható AI megoldásunkat, amit egy ügyfelünk projektje miatt írtunk, leginkább kísérleti jelleggel. Azt látjuk, hogy bevethető más projektjeinken is. A hatékonyság frontján nagy segítség ez, mellyel ügyfeleinknek sok pénzt takarítunk meg. Ez konkrétan azt jelenti, hogy közel 6 hónapnyi időt tudunk nyerni az ügyfeleknek, mivel a tesztelőknek nem kell betanulniuk.
A másik egy vállalati kultúrában, cégen belüli oktatásban, digitalizációban segítő eszköz, ami arra hivatott, hogy a kollégák gamifikálás útján fejlesszék magukat. Ez a Skilling Me!, mely a HR Best versenyén mutatkozott be.
Milyen kihívásokkal kell szembenéznetek jelenleg?
Alapvetően a politika és a piacgazdaság okozta negatív eseményeket szenvedjük meg picit mi is, ahogy sokan mások a versenytársaink közül. A helyzet okozta recesszió okoz némi fejtörést. Mivel munkáink jelentős hányadát egyesült államokbeli megrendelésre készítjük, így a kettős adóztatás megszűnése megnehezíti a bővülést. A beszűkülő piac mint kiszolgáló iparágat, az IT szektort is utolérte. Tavaly még csak az USA-ból szállingóztak aggasztó hírek, idénre ezt már itthon, a saját bőrünkön is érezhetjük. Pedig számos vállalatnál bőven akadna tennivaló digitalizáció terén, az AI megoldásokról nem is beszélve. Azonban a gazdasági helyzet óvatosságra inti a vállalkozásokat, és sok projektet leépítenek, vagy épp el sem indítanak. Egyébként pont az AI az, amiben jelen helyzetben sokan fenyegetést látnak, pánikolnak, hogy szükség lesz-e fejlesztőkre. Mi ebből igyekszünk lehetőséget kovácsolni. Folyamatosan keressük a lehetőséget, hogy bevonjuk az AI-t a munkafolyamatokba. Ez tehát nem azt eredményezi, hogy kevesebb fejlesztőre lesz szükség, hanem azt, hogy hatékonyabban tudunk az ügyfeleknek dolgozni, és olyan egyéb skilleket fejlesztünk a munkavállalóinknál, amire az AI-t biztosan nem lehet alkalmazni.
Hogyan értékeled az iparágad teljesítményét a jelen gazdasági helyzetben?
Az utóbbi években észrevehető volt, hogy folyamatosan emelkedett a technológiai beruházások aránya az egyes vállalatok büdzséjében. Sokan felismerték, hogy az IT állapota cégen belül kritikus jelentőségű, és alapvetően befolyásolja a versenyhelyzetet és a jövőbeli képességeket.
Ami minket illet, szakmailag és pénzügyileg is sikeres 2023-as évet zártunk. Ennek köszönhetően szerencsére nem kényszerülünk drasztikus változtatásokra. Ami a teljes iparágban jelenleg tapasztalható, az leginkább az, hogy csökken az IT iránti kereslet az említett recesszió miatt. Hallani persze kirobbanó sikereket, de sajnos egyre gyakoribbak a leépítések, átcsoportosítások. A covid alatti hype, túlfújt IT lufi napjainkban kipukkadni látszik. Ennél persze összetetteb kérdésről van szó, ami ráadásul a mi iparágunkban is eltérő lehet a különböző ágazatokban. Mások a problémák a medtechben, a fintechben és az iparban. Sajnos az a közös, hogy idén picit mindenki szenvedni fog, ehhez nem kell nagy jóstehetség, de reméljük, hamar túlleszünk ezen az időszakon. Optimisták és eltökéltek vagyunk, ez a cégünk új nevében is visszaköszön.
Vannak-e a cégeteknek olyan tervei a 2024-es évre, amelyekről bővebben szeretnél beszélni?
Cégünk 20. születésnapját ünnepeljük, ennek apropóján egy brandváltáson mentünk át. Mostantól BrightHills néven robogunk tovább (korábban Szintézis-Net). Kitűzött célunk középtávon, hogy Európa top10 AI szoftverfejlesztő cége közé tartozzunk. Ami Magyarországot illeti, a tervünk az, hogy erősítsük hazai jelenlétünket. Szeretnénk a külföldön megszerzett tudásunkat a hazai ügyfélkörnek is elérhetővé tenni.
Kérlek, mutasd be a céged fő profilját röviden!
A BrightHills több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik egyedi szoftverek fejlesztésében nemzetközi és hazai ügyfelek számára. Kiemelten a banki, pénzügyi és orvosi eszközök szoftverére összpontosít. Magasan képzett szakértőkből és széleskörű szakterületi tapasztalattal rendelkező, multidiszciplináris csapatunk célja, hogy segítse ügyfeleinket céljaik elérésében, miközben betartja a szabályozott iparágakban elvárt minőségi és megfelelőségi szabványokat, jogszabályokat, legyen szó amerikai vagy európai piacról.
Árki László
Sales és kommunikációs menedzser