Barion Pixel

IoT műholdhálózat épül az Európai Beruházási Bank segítségével

A spanyol Sateliot 30 millió eurós (több mint 12,4 milliárd forintos) kölcsönt kapott az Európai Beruházási Banktól (EIB), hogy megkezdhesse egy száz műholdból álló IoT-hálózat kiépítését. Ez az első alkalom, hogy az EIB spanyol űripari céggel szerződik, sőt, ez az első ilyen művelet a műholdas kommunikáció területén. A hitel célja, hogy támogassa az európai startupokat a legmodernebb űrtechnológiák fejlesztésében, így hozzájárulva az EU stratégiai önállóságának erősítéséhez a globális kapcsolatok és a digitális átállás terén – írja a cég közleménye.

A Sateliot összesen száz darab, alacsony Föld körüli pályára állított 5G NB-IoT (NarrowBand- Internet of Things) műhold segítségével tervezi hálózatba kapcsolni azokat az érzékelőket, amelyek eddig távoli, vidéki vagy óceáni térségekben nem értek el hagyományos mobilhálózatokat. A szolgáltatást a hagyományos mobilhálózat-üzemeltetők is igénybe vehetik, hogy bővítsék IoT-hálózataik lefedettségét az eddig elérhetetlen területekre. A hálózat első négy műholdja pár hónapja állt pályára, amivel a startup akkor tízmillió eurós (kb. 4,1 milliárd forintos) támogatást szerzett.

„Az EIB-től érkező finanszírozás a korábban befektető csoportok és intézmények támogatásával együtt óriási lökést ad a fejlesztéseinknek. Az összeg lehetővé teszi a konstelláció következő szakaszának előmozdítását, miközben már 2025-től várható bevétel az első négy műhold kereskedelmi üzembe helyezése után” – jelentette be Jaume Sanpera vezérigazgató.

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Európai összefogás az űriparért

Az EIB az Európai Űrügynökséggel és az Európai Bizottsággal együttműködve több űripari kezdeményezést is elindított, köztük például az InnovFin Space Equity Pilot és CASSINI programokat, amelyek célja a korai szakaszban lévő európai űrvállalkozások támogatása. Az EIB emellett 90 millió euró (37,2 milliárd forint) értékben finanszírozott más, nem kommunikációs műholdakkal foglalkozó vállalatokat, például a Spire Globalt, a D-Orbitot, az EnduroSatot, a Kayrrost, a Gomspace-t és a LeafSpace-t.

A Sateliot projektje nemcsak az IoT-hálózat bővítését ígéri, hanem az európai űripar versenyképességének további erősítését is előrevetíti. Az ilyen beruházások az EU stratégiai érdekeit is szolgálják, miközben hozzájárulnak az innovációs ökoszisztéma fejlődéséhez.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology