Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Készülhet a fenntartható cement

- Hirdetés -

Hát persze, hogy az angolok találták ki: a kutatók fémmegmunkáló üzemek melléktermékeivel pótolnák a cement azon alkotóelemeit, amelyek a legtöbb károsanyag-kibocsátásért felelősek. A legjobb az egészben az, hogy a váltás – más innovációk bevezetéséhez képest – anyagilag sem fájna az iparnak, sőt.

A The Engineer beszámolója megjegyzi: miközben csak az Egyesült Királyságban évi 12 millió tonna természetes erőforrást kell kitermelni a cementgyártáshoz, az acéliparban rengeteg újrahasznosítható hulladék keletkezik, és ezek nagy részét legfeljebb kis értékű termékekben, vagy egyáltalán nem használják fel.

A Sheffieldi Egyetem Anyagtudományi Intézete váratlan módon kötötte össze a két szegmenst: kidolgoztak egy eljárást, amivel a vasban gazdag melléktermékek kiválthatják a cementgyártáshoz használt mészkövet. Ez a nyersanyag a kalciumtartalma miatt hasznos, viszont a feldolgozása során a teljes tömegének mintegy fele szén-dioxid formájában köddé válik. Ha az amúgy nehezen és drágán semlegesíthető, vastartalmú salakok tényleg új alternatívát jelentenek, az nagyon átírhatja a fenntarthatóságra törekvő iparág játékszabályait.

- Hirdetés -

Mivel a vas a negyedik leggyakrabban előforduló elem a Földön, bőségesen tartalmazzák ipari melléktermékek. Ezek újrahasznosítása a FeRICH névre hallgató projekt keretében indul meg Angliában, júniusban. A munkát azzal kezdik, hogy felmérik a fémfeldolgozás során keletkező, vasban gazdag salakok mennyiségét, majd különböző eljárásokat dolgoznak ki arra, hogy az építőipar számára is hasznosítható cement és beton készüljön belőlük. Az egyszerű nyersanyagpótláson túl azt is szeretnék elérni, hogy az elektromos és mágneses tulajdonságok szélesítsék a cement funkcionalitását – például az intelligens infrastruktúra fejlesztése érdekében.

Ha beválnak a kutatók számításai, akkor egy csapásra két iparág nyersanyagproblémái oldódhatnak meg, és jelentősen átalakulnak a fémmegmunkálási és újrahasznosítási lehetőségek. A projekt során egy nyilvános adatbázist is létrehoznak, hogy támogassák az adatvezérelt infrastruktúrák kialakítását, illetve a melléktermék-újrahasznosító folyamatok fejlesztését.

A stratégia kellemesen összecseng az eddig ismertté vált okosinfrastruktúra-koncepciókkal – hallgasd meg, mit mondott róluk a NEWtechtalkban a Siemens szakértője:

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology