Mérőszalag inspirálta a szüretelő robotot – őrült hatékonynak tűnik
A mérőszalag adhatta az ihletet a Kaliforniai Egyetem mérnökeinek, amikor megépítették a GRIP-tape (Grasping and Rolling In-Plane) névre keresztelt eszközt. A robot „karjai” – amelyek két megtört, egymás mellé kis távolságra beépített mérőszalagra emlékeztetnek – puha, rugalmas szerkezetet alkotva képesek olyan termények szüretelésére, amelyek finomabb megfogást, ezáltal humán erőforrást igényelnek.
A Science Advancesben bemutatott robot megfogó szerkezete két orsóból áll, amelyeket két-két összekapcsolt mérőszalag-tekercsből alakítottak ki, és a mozgatásukat négy-négy motor irányítja. A fejlesztők szerint a rendszer olcsó, biztonságosan használható emberek közelében, és olyan környezetekben is lehetővé teszi az automatizálást, ahol alapvető a gyengéd és pontos manipulálás.
A San Diegó-i kutatók tervezése kihasználja a mérőszalag speciális tulajdonságait (például az erejét és hajlékonyságát), amelyek segítségével a karok kis helyen is elférnek és szükség esetén könnyen kinyújthatók. Az orsók nyugalmi állapotban szorosan fel vannak tekerve, és egy-egy háromszög alakú szalagrész áll ki belőlük.
A kutatók szerint a mérőszalag a rugószerű tulajdonságai révén különböző formákba hajlítható, majd használat után visszaáll eredeti alakjába. Vékony acélból készül, így egyszerre tartós és rugalmas, viszont elég puha ahhoz, hogy ne károsítsa az érzékeny tárgyakat, amelyeket megfognak vele.
Az új robot karszerkezete azért is különleges, mert a mérőszalag teljes hosszát hasznos felületté változtatja. A kialakítás lehetővé teszi, hogy a szalag körülölelje vagy alátámassza a tárgyakat, szemben a hagyományos robotkarokkal, amelyek többnyire szorítókra vagy ujjbegyekre támaszkodnak.
A kar különféle méretű, alakú és keménységű tárgyakat tud megfogni, forgatni, illetve szállítószalag-szerűen mozgatni. Ennek köszönhetően a robot megfog gumilabdát vagy paradicsomot, esetleg egész paradicsomfürtöket, sőt, citrusféléket is. Miután leszakította, görgő mozgással maga felé húzza a termést, amit aztán egy közeli gyűjtőkosárba enged.
A kutatócsoport úgy véli, mesterséges intelligencia alapú rendszerek és integrált érzékelők is kapcsolhatók a forradalmi szerkezetre, ami így teljesen autonóm formában is működőképes lehet.
Gábor János, NEW technology