A JavaScript egy kliensoldalú programozói nyelv, amely a háttérben futva, a böngésző HTML lapjának szövegébe épül be. Azért fejlesztettek ki, hogy a különféle weboldalak komplexebb, vagyis sokkal gazdagabb és élvezetesebb felhasználói élményt nyújthassanak a weben böngészők számára. A JavaScript feladata például dinamikussá tenni az addig statikus weboldalakat. Lássuk hát, hogy röviden mi is a története ennek a szkriptnyelvnek, hogy miként alakult ki, illetve, hogy milyen lehetőségek rejlenek benne számodra!
Mit is jelent pontosan az, hogy kliens oldali?
A jelentés voltaképpen már magában a szóösszetételben is megtalálható: azt nevezzük kliens oldali programnyelvnek, amellyel kizárólag olyan tartalmakban eszközölhetünk változásokat, amelyek a felhasználói, azaz a kliens oldali felületeken (például számítógépén, mobiltelefonján vagy táblagépén) jelennek meg – ezért például a különféle adatbázisokba nem nyúlhatunk bele, mivel a JavaScript kizárólag olyan adatokhoz biztosít számunkra hozzáférést, amelyek közvetlenül a felhasználók számára is láthatóak.
Mi kell ahhoz, hogy egy weboldal komplex felhasználói élményt nyújtson?
Három nagy olyan programozói nyelvet különítünk el, amelyek egy weboldal komplex, és egyben megfelelő működéséhez szükségesek:
- A HTML-t, vagyis a jelölőnyelvet, ami a weboldal tervezés alapja. Ez a programnyelv felel az adott honlap felépítéséért, szerkezetéért, formájáért, elrendezéséért és szöveges tartalmaiért.
- A CSS-t, vagyis a stílusleíró nyelvet, amely a weboldalak stílusát, megjelenését, valamint azok elemeinek a kinézetét határozzák meg.
- Valamint a JavaScriptet, azaz a szkriptnyelvet, amely a statikus weboldalak dinamikájáért, dinamizmusáért felel, ráadásul azt is lehetővé teszi, hogy az adott HTML dokumentumban megannyi programozható elemet is elhelyezzünk – például multimédiát vagy 2D és 3D grafikákat. Azt itt még fontos megjegyezni, hogy egyetlen weboldal menüsora sem lenne képes megfelelően működni a JavaScript programnyelv nélkül, ellenben a Javascript nem futhat önállóan, csak a HTML kód részeként.
Mire jó a JavaScript?
A Javascript programnyelven keresztül például:
- értékeket tárolhatunk,
- definiálhatunk, valamint használhatunk függvényeket,
- létrehozhatunk osztályokat,
- használhatunk külső modulokat,
- deklarálhatunk változókat,
- készíthetünk olyan gombokat, amelyek interakció esetén több, vagy éppen kevesebb weboldal-tartalmat jelenítenek meg,
- létrehozhatunk különféle galériákat, képnézegető szegmenseket, amelyek tartalmát a nyíl ikonok segítségével kedvünkre lapozhatjuk, a nagyító ikonnal pedig a méretüket növelhetjük, vagy épp csökkenthetjük kedvünk szerint,
- rakhatunk ki számlálót, amely különböző webshopok esetében rendkívül hasznos tud lenni,
- továbbá elhelyezhetünk az oldalon akár egy órát is, és még sorolhatnánk, hiszen a lista közel sem teljes, ugyanis csak a képzeletünk és a kreativitásunk szabhat határt a JavaScript által elvégezhető műveleteknek.
Honnan ered a JavaScript?
A JavaScript létrehozása Brendan Eich nevéhez köthető, akit az akkoriban népszerű böngésző, a Netscape készítői, azaz a Netscape Communcations bízott meg a program létrehozásával. Az alapkoncepció nagyon egyszerű volt: Brendan Eichnek, a Scheme mintájára létre kellett hoznia egy teljesen új programnyelvet, de mivel az akkori években a Java számított a legnépszerűbb és egyben legfelkapottabbnak a piacon, ezért Brendan Eich inkább a Java mintájára készítette el az általa fejlesztett nyelv rendszerét. Így született meg a végleges programnyelv, amely magában hordozta a Scheme, a Java és a SmallTalk kiváló tulajdonságait.
Az elkészült szkriptnyelv neve kezdetben Mopcha volt, aztán lett LiveScript, és csak néhány évvel később, 1995 decemberében kapta meg a mostanra már jól ismert JavaScript elnevezést.
Hogyan is működik a JavaScript?
Ha rákattintunk egy weboldalra, a böngészőnk a betöltés ideje alatt egyúttal meg is vizsgálja az adott honlap HTML-kódját, amelyből elkészít magának egy dokumentum, objektum modellt (röviden DOM). Ez a modell egy képet továbbít a JavaScriptnek a weboldalról, amely végül teljes egészében meg is jelenik a felhasználó képernyőjén – mindehhez a számítógépünknek pusztán néhány pillanatra van szüksége.
Ha pedig interakcióba lépünk egy weboldallal, azaz megnyomunk rajta egy gombot vagy egy ikont, a kattintás után a JavaScript által fogunk további információkhoz jutni.
Ha szeretnél villámgyorsan képbe kerülni a JavaScripttel, és elsajátítani az alkalmazások, applikációk és weboldalak készítésének alapjait, érdemes egy junior programozói tanfolyammal kezdened, ahol megtanulsz Java nyelven programozni, majd ezt követően már kinyílik számodra is a programozói szakma rendkívül szerteágazó világa, köztünk a Javascript programozói nyelv, vagy akár a Frontend fejlesztők rendkívül összetett munkája.