Az amerikai Wohlers technológiai és stratégiai tanácsadó vállalat megjelenttette nemzetközileg elismert éves jelentésének 2025-ös kiadását, amely az additív gyártási ágazat állapotát is tüzetesen megvizsgálja. A tanulmány a tavalyi 11,1 százalékos bővülés után az elmúlt évben 9,1 százalékos növekedést rögzített az iparágban, amely így 2024-ben már 21,9 milliárd dolláros (nagyjából 7 960 milliárd forintos) piaci értéket képviselt.
Ez a statisztika meglepetést okozhat, figyelembe véve az ágazatot az elmúlt két évben érő nehézségeket. A riport mindazonáltal pozitív képet fest, és arra utal, hogy az additív gyártás ígéretes jövő előtt áll: a szegmens értéke 2034-re akár 115 milliárd dollárra (41 800 milliárd forintra) is növekedhet.
A Wohlers kiemeli, hogy a főleg ázsiai piacoknak köszönhető növekedést a 3D nyomtatási szolgáltatások és az alapanyagok hajtották: előbbiek a 2024-es évben 47, utóbbiak pedig 20 százalékos piaci részesedést szereztek a bevételek szempontjából.
A 2024-es adatok alapján a polimeralapú nyomtatás továbbra is a legelterjedtebb eljárás. A piacon jelen lévő gépek 67,1 százaléka polimeres technológiát használ, míg 29,7 százalékuk fémalapú, 3,2 százalékuk „egyéb 3D nyomtatónak” minősül.
A tanácsadó cég riportjából kiderül, hogy a felhasználók egyre többféle alapanyagot keresnek, és ez a sokféleség hozzájárul a piac bővüléséhez.
A földrajzi megoszlás vizsgálata alapján Ázsia, különösen Kína, egyre fontosabb szerepet tölt be az additív piacon. A Wohlers szerint ezért érdemes lesz figyelni, hogy miként reagálnak a kialakult helyzetre világai kormányai – különösen az Egyesült Államok.
A Wohlers-jelentés egyébként immár több mint tíz éve folyamatosan pozitív eredményekről számol be az additív gyártási piac kapcsán. A növekedés annak ellenére is töretlennek látszik, hogy voltak nehezebb évek, amikor lassulás volt tapasztalható, de a környezet újra kedvező, és az előrejelzések biztatók.
Gábor János, NEW technology