A napelemes rendszerek akkor tudnak maximális teljesítményt nyújtani, ha megfelelő a tájolásuk. Mit jelent a tájolás? Miért pont a déli tájolás az ideális? Hova (nem) érdemes napelemet telepíteni? Vizsgáljuk meg részletesen a tájolási kérdéseket!
Amikor cégének napelemes rendszert szeretne telepíttetni, akkor az egyik legfontosabb szempont a tájolás lesz.
Miért kikerülhetetlen ez a témakör?
Mert a tájolás alapvetően meghatározza a napelemes erőmű teljesítményét.
Nézzük csak, mire érdemes odafigyelnie!
Mit értünk a napelem tájolása alatt?
A tájolás azt jelenti, hogy milyen égtáj felé tájoljuk a napelemes rendszert, illetve a különböző épületekhez igazodó tervezést is magában foglalja. Mindig egy adott irányba történő tájolásra érdemes törekedni a maximális teljesítmény elérése érdekében.
Mire kell figyelni a telepítés előtt?
Fontos tisztában lenni azzal, hogy mennyi napenergia fogja érni a rendszert. Ezért lesz nagy jelentősége a tájolásnak, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy az északi vagy a déli féltekén helyezkedünk el.
Ugyanakkor az is lényeges, hogy a cég telephelye, ingatlana, gyára földrajzilag hol helyezkedik el, mennyi a napsütéses órák száma és milyen a tetőfelület dőlésszöge, tájolása.
De olyan környezeti tényezők is befolyásolhatják a hatékonyságot, mint például egy napot kitakaró fa lombja, vagy ősszel a napelemre lehulló falevelek.
Miért fontos a megfelelő tájolás?
Csak így lehet elérni, hogy a napelemes rendszert a lehető legtöbb napsugárzás érje. Ha ez megvalósul, akkor annál jobb lesz a teljesítmény és annál hatékonyabban töltheti be funkcióját a rendszer.
Ha nincs rendben a tájolás, akkor csak rövid ideig vagy egyáltalán nem jó szögben fogják érni a napsugarak a napelemes rendszert. Ezzel pedig jelentősen lecsökken az a meghatározó időszak, amikor a panel termelni tud.
Tehát fontos, hogy napfelkeltétől napnyugtáig folyamatosan érjék a napsugarak a panelek felületét.
Mi számít megfelelő tájolásnak hazánkban?
Szerencsére Magyarországon mindenhol ugyanazt a paramétert kell figyelembe venni. Tehát az ideális választásnak a déli tájolás tekinthető.
Hogy miért?
Mert, ha az északi féltekén helyezkedünk el, akkor déli tájolás lehet ideális, ha pedig a déli féltekén lenne a cégünk, akkor a napelemet északra kellene tájolnunk.
Hazánkról általánosan elmondható, hogy az északi szélesség 47 fokán helyezkedik el (Budapest az é.sz. 47,5°-on fekszik), ezért a déli tájolással biztosítható a legjobb hatásfok.
Mi történik abban az esetben, ha eltérünk a déli irányú tájolástól?
Ebben az esetben teljesítménycsökkenés várható.
Ha délkeleti vagy délnyugati tájolást választunk, akkor a napelemes rendszer 5%-kal kisebb teljesítményre lesz képes. Keleti vagy nyugati tájolás esetén, akár 15%-os veszteséggel is lehet kalkulálni.
Milyen szempontokat érdemes még figyelembe venni?
Az optimális dőlésszögnek általában 35-40 foknak kellene lennie a vízszinteshez képest. A panelekre érkező beesési szög pedig lehetőleg mindig 90 fok legyen.
Mi okozhat problémát?
A napelemes fejlesztés számára problémát okozhat az épület kedvezőtlen tájolása. Az is előfordulhat, hogy a tetőszerkezet olyan kialakítású, hogy a telepítést nem lehet rajta megvalósítani.
Mit tehetünk akkor, ha nem túl kedvező tájolású, dőlésszögű tetővel van dolgunk?
Ebben az esetben a tájolást nem lehet javítani, inkább a napelemek dőlésszögét lehet optimalizálni a tető nem túl ideális dőlésszögéhez képest. Magán a tájoláson csak úgy lehetne leginkább változtatni, hogy az épületet vagy a tetőszerkezetet fordítanánk el a megfelelő égtáj irányába.
Így maradnak az alternatív lehetőségek.
Nappal együtt mozgó tetőszerkezet
Alternatív megoldásként ezzel a lehetősséggel is számolhatunk, ha a tetőszerkezet lehetetlenné teszi a napelemes rendszer telepítését.
Ekkor, azonban költségemelkedésre is számítani kell.
Nemcsak a tartószerkezetek nagyobb száma miatt, hanem mert ezek a szerkezetek gyakoribb karbantartást igényelnek, hiszen könnyebben meghibásodhatnak. Ráadásul a mozgásukhoz energia szükséges, ami csökkentheti a hasznot.
Persze, tudatos tervezéssel számítani lehet a megtérülésre.
Földre szerelhető napelemes rendszer
Ha a tető előnytelen tájolása és a tetőszerkezet sem teszi lehetővé a telepítést, akkor a földre szerelhető napelemes rendszert is lehet választani.
Mire kell mindenképpen figyelni?
Itt is 35-40 fok a napelemek optimális dőlésszöge.
Ugyanakkor számolni kell az időjárási viszontagságokkal, akkora területet kell kialakítani, hogy a napelemekről lecsúszó hónak is legyen helye, mert a napelemes rendszeren maradt hó lecsökkentheti az energiatermelést.
A kivitelezés során figyelni kell arra, hogy külső árnyékforrás ne legyen a napelemek körül. Sőt, azt is el kell kerülni, hogy a panelek egymást árnyékolják.
Számításba érdemes venni, hogy a földre telepített rendszernek extra erős tartószerkezetre lesz szüksége, hiszen akár a szél és egyéb időjárási körülmény is könnyen kárt tehet benne.
Hogyan érdemes tájolni a napelemet lapos tető esetén?
Mint minden esetben, itt is lényeges kérdés, hogy a tető, illetve az épület mekkora terhelést bír. A lapos tetőnél a tető anyagától függ, hogy alkalmas-e a telepítésre vagy sem. Ha bírja a terhelést, akkor a telepítés megvalósítható.
A tartószerkezet tájolása
Ennek közvetlen hatása van a napelem tájolására is. Egy erős tartószerkezet statikai biztosságot, biztonságot adhat a napelem rendszerünknek.
A tartószerkezeteknek ugyancsak a déli tájoláshoz kell alkalmazkodniuk, de ettől bizonyos mértékben eltérhetnek, azonban csak keleti és nyugati irányba érdemes eltérni, mert az északi tájolás a hatékonyságra és a teljesítményre is negatív hatással lehet.
Összegzés
A napelem tájolása során érdemes figyelembe venni a 30-40 fok közötti dőlésszöget, a déli irányú tájolást és azt, hogy a panelekre érkező beesési szög lehetőleg 90 fok legyen.
Így hozható ki igazán a maximum a cégek napelemes rendszeréből.
A déli irányú tájolás mellett a délkeleti és a délnyugati tájolás is szóba jöhet, de ebben az esetben a napelemek 5%-kal kevesebb hatásfokkal termelhetnek. A keleti vagy nyugati tájolás pedig akár 15%-os veszteséget is jelenthet.
Lehet gondolkodni alternatív megoldásokban is, de a költségek ilyen esetben megemelkedhetnek.
Tájolásban és a napelemes rendszereket érintő kérdésekben érdemes szakértő csapathoz fordulni.
Akik minden napelemes kihívást és feladatot megoldanak: A1 Solar
Az A1 Solar 160 fős csapatával több, mint 300 vállalati ügyfélnek telepített már napelemes rendszert. Közel 3000 napelemes erőmű fűződik a nevükhöz.
Az adott céggel való együttműködés esetén, egy energetikai audit során felmérik, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a felhasznált energia csökkentésére. A tervezéstől kezdve a pályázatíráson át a teljes kivitelezésig, karbantartásig mindenben lehet rájuk számítani.
A partnereik számára a legoptimálisabb megoldást nyújtják, legyen szó hűtésről, fűtésről, bármilyen energiafelhasználásról.
Ha az Ön cége is szeretné jelentősen csökkenteni a rezsiköltségeit és olyan szolgáltatóra bízná a napelemes rendszer telepítését, aki komoly referenciával és szakértelemmel rendelkezik, akkor válassza az A1 Solar szakértő csapatát!