Új 2D chip turbózhatja fel az okostelefonok és IoT eszközök akkumulátorkapacitását
Kínai kutatók fejlesztették ki azt az új, kétdimenziós anyagot, ami a várakozásaik szerint forradalmasíthatja a számítástechnikai eszközök chippiacát. A jelentősége abban áll, hogy egyszerre növelheti jelentősen okoseszközök teljesítményét és hosszabbíthatja meg az akkumulátorok élettartamát.
A Kínai Tudományos Akadémia Sanghaji Mikrorendszer- és Információtechnológiai Intézete egy különleges oxidációs módszerrel alkotta meg a stabil, rendkívül vékony, mindössze 1,25 nanométer vastagságú alumínium-oxid réteget egy egykristályos alumínium felszínén. Az anyag különösen alacsony kapuszivárgást és felületi állapotsűrűséget, valamint magas dielektromos szilárdságot biztosít – ezzel megfelel a legszigorúbb nemzetközi fejlesztési követelményeknek is.
A szilíciumalapú mezőhatású tranzisztorok (FET-ek) miniatürizálásának határaihoz érve új anyagok szükségesek, hogy megoldják a rövid csatorna hatásaiból eredő problémákat. A kétdimenziós anyagok az atomikus vékonyságuk és magas hordozómobilitásuk miatt ígéretes jelöltek lehetnek a teljesítményfokozásra.
„Ez az áttörés megalapozza az egykristályos oxidok sokszínűségének, skálázhatóságának és gyárthatóságának további fejlődését, elősegítve a 2D félvezetők zökkenőmentes átmenetét a laboratóriumoktól az ipari környezetbe” – véli a kutatócsoport. A Nature-ben közölt tanulmány szerint az újonnan kifejlesztett technológia új dimenziókat nyithat olyan fenntartható, alacsony energiafelhasználású eszközök fejlesztésében, amelyek átalakíthatják a jövő okoseszközeit.
Gábor János, Okosipar.hu