Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Új elektronikus címke válthatja fel az eldobható, környezetszennyező RFID-kat

Évente több mint 30 milliárd egyszer használatos RFID-címke végzi a szeméttelepeken világszerte. Egy új fejlesztés véget vethet ennek a környezetkárosító trendnek: a Glasgow-i Egyetem kutatói olyan vezeték nélküli címkerendszert fejlesztettek ki, ami egyrészt azonosítani tudja a tárgyakat, másrészt hőmérsékletet is mér.

A hagyományos RFID-címkékkel szemben az új címkék mikrochipek használata helyett olcsó tekercseket és egy speciális érzékelőanyagot használnak, ami „szilíciumgumi” (PDMS) és szénszálak keverékéből áll. A tekercsek mérete kisebb, mint egy bankkártyáé, és elektromágneses hullámok segítségével kommunikálnak a kézi olvasóval – állítja az egyetem közleménye.

Dr. Benjamin King, a Glasgow-i Egyetem James Watt Mérnöki Iskolájának kutatója szerint az általuk kifejlesztett címkék olcsó és széles körben elérhető anyagokból készülnek, a gyártásuk pedig egyszerű és könnyen skálázható.

- Hirdetés -

Az új címkék egyik legígéretesebb alkalmazási területe a kiskereskedelem, ahol évente több mint 10 milliárd RFID-címkét használnak fel. A hagyományos címkék papír, műanyag, szilícium és fém kombinációjából készülnek, ami miatt az újrahasznosításuk rendkívül nehézkes. Az új megoldás ezt a problémát orvosolhatja.

Ráadásul az új címkék nemcsak azonosításra alkalmasak, hanem valós idejű hőmérsékletmérést is végeznek. Ez lehetővé teheti az ún. „okos csomagolások” alkalmazását, amelyek például figyelmeztethetik a kereskedőket, ha egy élelmiszer a szavatossági ideje végéhez közelít, vagy veszélyes baktériumokkal fertőződött. A könnyű és rugalmas címkék az egészségügyben és az intelligens ruházatokban ugyancsak hasznosak lehetnek – például a viselők életfunkcióinak monitorozására.

A kutatók kísérletekkel bizonyították, hogy a címkéik képesek érzékelni a hőmérsékleti változásokat 20 és 110 Celsius-fok között, és különösen pontosak a 20-60 Celsius-fokos tartományban, ami az élelmiszerbiztonság és az egészségügyi alkalmazások szempontjából fontos. Kimutatták továbbá azt is, hogy több címke egyszerre leolvasható, akár eltérő távolságokból, akár 100 fontnál (48.500 forintnál) olcsóbb leolvasókkal is.

A kutatók tanulmánya szerint ha a technológia széles körben elterjed, az új címkék fenntartható alternatívát kínálhatnak a jelenlegi RFID-rendszerek helyett, csökkentve az iparág környezeti lábnyomát és új lehetőségeket teremtve az intelligens csomagolások, valamint a szenzoros alkalmazások területén.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology