5G sugárzással bombáztak emberi sejteket, hogy pontot tegyenek az egészségügyi vita végére
A brémai Constructor Egyetem kutatói kétféle emberi bőrsejtet – fibroblasztokat és keratinocitákat – sugároztak be nagy intenzitású 5G elektromágneses mezőkkel, hogy megvizsgálják, okoz-e a technológia bármilyen károsodást – ahogy azt több összeesküvés-elmélet is állítja. A vizsgálat célja kifejezetten az volt, hogy végleg „lezárják ezt a vitát” – írják a vonatkozó tanulmányban.
A kutatók elemezték az 5G hálózatok által használt elektromágneses hullámokat, amelyeket a világjárvány idején sok konteóhívő a COVID fertőzésekkel is összekapcsolt. Az 5G technológia elterjedése és a magasabb frekvenciák bevezetése a terjedő összeesküvés-elméletek nyomán felerősítette a lakossági aggodalmakat az esetleges egészségügyi hatásokkal kapcsolatban.
A legfrissebb kísérletek során a kutatók 27 és 40,5 GHz-es frekvenciákon, az ajánlott biztonságos határértékeket jelentősen meghaladó intenzitással végeztek besugárzást, kétórás és 48 órás időtartamban. A vizsgálatok szabályozott hőmérsékleten zajlottak, hogy kizárják a hő okozta hatások kockázatát.
Az eredmények „nagyon egyértelműen azt mutatják, hogy még a legrosszabb esetben sem figyelhető meg jelentős változás a génexpresszióban vagy a metilációs mintázatokban az emberi bőrsejtekben a sugárzás után”.
A kutatók kiemelték, hogy a nagy intenzitású rádiófrekvenciák – mint amilyeneket a legtöbb vezeték nélküli hálózat használ – képesek felmelegíteni a biológiai szöveteket. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy a 6 GHz feletti frekvenciák, ha a biztonsági referenciaértékeket messze meghaladó intenzitással alkalmazzák őket, hő okozta károsodást valóban kiválthatnak.
Az 5G hálózatok viszont 6 gigahertz alatti frekvenciákon működnek, és a következő években várhatóan a 24,3–27,5 GHz, illetve 39,5–43,3 GHz tartományokban fognak üzemelni. A tudósok megjegyzik: az elektromágneses hullámok 3 GHz frekvenciáig legfeljebb tíz milliméter mélyen hatolnak be a bőrbe, míg a 10 GHz-es vagy annál nagyobb hullámok ennél csekélyebb mértékben, legfeljebb 1 milliméter mélyen hatolnak be a bőrbe.
A tanulmány szándéka az volt, hogy gyarapítsa azoknak a kutatásoknak a sorát, amelyek nem találtak bizonyítékot rá, hogy az 5G mobiltelefonjelek egészségügyi kockázatot jelentenének az emberekre. Pont.
Gábor János, NEW technology